Konkretna architektura i zmysłowe malarstwo Anny Panek

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 15:50
Anna Panek jest malarką i architektką. W swojej praktyce artystycznej łączy, a zarazem przeciwstawia sobie te dwie dziedziny. - Architektura jest konkretna, oddziela człowieka od natury. Malarstwo jest zmysłowe, sensualne i instynktowne. Pozwala nam przetrwać w naturze - wyjaśnia gość Czwórki.
Audio
  • Koncepcja sztuki według Anny Panek (Artystyczny wybieg/Czwórka)
Anna Panek
Anna PanekFoto: Katarzyna Cygler/Czwórka

Czytaj także
albert memeti 1200.jpg
Albert Memeti. Jak miłość do opery zmieniła jego życie

Z punktu widzenia Anny Panek architektoniczne struktury są ramą, w którą człowiek świadomie ujmuje swoje doświadczenie, nie wyłączając doświadczenia sztuki. Malarstwo z kolei postrzega jako dziedzinę pozostającą bliżej sił natury.Jak dotąd prace artystki były pokazywane m.in. w Warszawie - w galerii Kordegarda, w CSW i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Obecnie można je oglądać na wystawie "Rok nieustającego lata" w Państwowym Muzeum Etnograficznym, która jest efektem zadania badawczego "Człowiek wobec natury; biologiczność w sztuce", realizowanego na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przez trzy artystki: dwie malarki Annę Panek i Irminę Staś oraz fotografkę Izę Maciusowicz.


Czytaj także
ugla magdalena sowul 1200.jpg
Magdalena Sowul o projekcie Panilas Gynoelektro

Założeniem tego badania było szukanie rozwiązań, które pozwoliłyby za pomocą języka sztuki na przedstawienie wizji świata rozumianej jako całość, w którym porządek i chaos są częścią kosmosu, a gen altruizmu ma tak samo duże znaczenie dla przetrwania gatunków, jak chęć dominacji. Jak poradziła sobie z tym zadaniem Anna Panek i co skłoniło ją do tego, by haftować swoje obrazy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

W audycji także spotkanie z Adamem Romanowskim - reżyserem, fotografem i twórcą teledysków oraz projektem muzycznym LowBow >>>

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Gość: Anna Panek (malarka, architektka)

Data emisji: 16.02.2020 

Godzina emisji: 15.13

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Klaudia Mańko: potrzeba malowania była we mnie od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 15:05
- Kolor to jeden z podstawowych sposobów wyrażania emocji - mówi studentka V roku malarstwa na ASP w Warszawie. - W moim malarstwie jest bardzo ważny. Często robię to bardzo intuicyjnie. To do mnie przychodzi. Obrazy pojawiają się w głowie. Na tym polega magia - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: plac zabaw dla dorosłych i ukryte znaczenia obrazów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 20:31
W poszukiwaniu najciekawszych wystaw na świecie tym razem odwiedzamy Holandię, Włochy, Niemcy i Stany Zjednoczone. Zajrzymy m.in. na holenderski plac zabaw tylko dla dorosłych, opowiemy o multimedialnej wystawie poświęconej historii Atlanty, a do Berlina wyruszymy śladami ikony walki z apartheidem i jednego z najważniejszych działaczy na rzecz praw człowieka.
rozwiń zwiń