Fartuch kuchenny jako dzieło sztuki

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 10:20
Birgit Jürgenssen to austriacka artystka, która poprzez swoje artefakty chce zwrócić uwagę na fakt, że praca kobiet w domu jest ciężka i niedoceniana.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/VGstockstudio

Jednym z obiektów, które stworzyła jest fartuch kuchenny, który jest jednocześnie kuchnią. O sztuce i kulinariach opowie Zofia Krawiec - krytyczka sztuki.

Będzie też o ciekawej instalacji artystycznej, jaką była Kuchnia, w której każdy mógł się poczuć jak małe dziecko. Przesycone ciepłem i humorem projekty Eli Jabłońskiej przykuły uwagę odwiedzających toruńskie CSW, w którym artystka stworzyła przeskalowaną, dużo większą kuchnię. Mimo niewygody związanej z jej użytkowaniem, realizacji tej nadany został walor funkcjonalności - gotowa jest ona bowiem do użytkowania i pomyślana jako miejsce nieformalnych spotkań.

***

Na audycję z cyklu "Sztuka jedzenia" w niedzielę (14.06) od godz. 13.05 zaprasza Beata Kwiatkowska.

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie tylko curry. Kulinarna podróż do Indii

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 14:50
Niezwykle aromatyczna, kolorowa i bardzo smaczna - tak wygląda kuchnia indyjska. Wbrew pozorom nie jest jednorodna w całym kraju. Ale niezależnie od regionu, to, co łączy dania kuchni indyjskiej, to pasja i wyczucie zdobyte dzięki praktyce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Philly cheesesteak. Sentymentalna kanapka z Pensylwanii

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 11:00
Filadelfia smakuje sandwichem hoagie, sosem serowym, stromboli, miękkimi preclami oraz cheesesteakiem. - Philly cheesesteak to klasyk fast foodu z Pensylwanii. Kanapka, która rozpływa się w ustach - mówi Alan Bochinski z Philly's Finest.
rozwiń zwiń