Kaligrafia. Sztuka bez czcionek i fontów

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 11:00
Ostatnio w wielu osobach pojawia się pragnienie żeby pisać pięknie, pisać ręcznie. By sprostać tym marzeniom, warto zapisać się na zajęcia z kaligrafii. Jedyna wymagana umiejetność, to umiejętność pisania.
Audio
  • Czym jest kaligrafia i czy możemy mówić o jej renesansie zdradza Jacek Pacholski (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Natalia Lebedinskaia

Od pewnego czasu kaligrafia staje się modna, odradza się. Ludzie coraz chętniej odrywają się od smartphonów, mają dość klawiatur, piszą na kartkach. - W naszej szkole, Szkole Kaligrafii wracamy do metod tradycyjnych - mówi Jacek Pacholski. - Na naszych zajęciach piszemy atramentem, używamy stalówek, próbujemy pięknie pisać - dodaje. 

Okazuje się, że kaligrafować może każdy. Zaczynają już kilkuletnie dzieci, dla których zajęcia mają troszkę inne tempo. Podczas warsztatów przypominane są historyczne style pisma. - Najbardziej popularny z nich to tzw. kursywa angielska czyli copperplate - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - To te litery, które często widzimy na buteleczkach perfum, pięknych opakowaniach czekoladowych pralinek czy ekskluzywnych witrynach sklepowych - uzupełnia. 

Czemu nie mówimy o czcionkach i fontach w kaligrafii? Jakie korzyści płyną z pięknego pisania? Co kaligrafia ma wspólnego z grafitti? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jacek Pacholski (Szkoła Kaligrafii)

Data emisji: 28.03.2018

Godzina emisji: 8.15

pj/ac

Czytaj także

Język ojczysty z Pawłem Jarońskim. Polub to!

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 12:00
Rysownik Paweł Jaroński znany jest głównie z "jaronizmów", czyli oryginalnych rebusów z literami w roli głównej. Ostatnio zaangażował się w kampanię społeczną "Ojczysty – dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pixel Heaven. Najważniejsza impreza dla fanów gier retro

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 15:19
Trwa nabór zgłoszeń gier do największego w Polsce corocznego konkursu na najlepsze gry niezależne: PIXEL AWARDS 2018 - konkurs, który tradycyjnie odbywa się w ramach Festiwalu Pixel Heaven.
rozwiń zwiń