Łukasz Kowalczuk: szlam to esencja popkultury

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 11:34
- Szlam to termin bardzo pojemny, trafnie opisujący to, co mnie najbardziej kręci w popkulturze - mówi Łukasz Kowalczuk, twórca komiksów.
Audio
  • Łukasz Kowalczuk opowiada o szlamie, swoim świecie komiksów, wystaw i opowiadań (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Felix Lipov/Shutterstock

- Szlam jako zielonkawa, toksyczna substancja przewija się przez wiele komiksów kreskówek, gier wideo, filmów, które oglądałem jako dzieciak i nadal oglądam. Nadal się tym fascynuję - mówi gość Kamila Jasieńskiego.

Właśnie pod tytułem "SZLAM 4" w warszawskiej Eufemii została otwarta wystawa prac Czwórkowego gościa. - Prace na wystawy z cyklu "SZLAM" wybierane są według prostego klucza. Po prostu wybieram prace z zeszłego roku - wyjaśnia. 

W ostatnim czasie ukazała się też publikacja opowiadań Łukasza Kowalczuka "Slime Fiction", zilustrowanych przez czołówkę polskiej sceny komiksowej. - To teksty krótkie, część z nich już była publikowana w w niskonakładowych wydawnictwach - opowiada autor. - Pisanie opowiadań to moja odskocznia od pracy, którą jest rysowanie komiksów - dodaje. 

Gość Kamila Jasieńskiego podkreśla, że przede wszystkim jest rysownikiem komiksów. Wyjaśnia dlaczego oddał swoje opowiadania do ilustracji innym twórcom. Ile dał im swobody? Jak szybko tworzy opowiadania? Czemu nigdy nie zilustruje komiksu historycznego? A bawią go ninje i mutanty? O tym w rozmowie.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Łukasz Kowalczuk (twórca komiksowy)

Data emisji: 22.05.2017

Godzina emisji: 8.15

pj/kd

Czytaj także

Komiksowa Warszawa. "Historia zapisana w obrazkach"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 11:10
- Każdy znajdzie inny gwóźdź programu. Dla mnie są to zaproszeni goście - w tym francuscy twórcy komiksu o Irenie Sendlerowej - opowiada Paweł Timofiejuk organizator festiwalu Komiksowa Warszawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cały świat komiksu przyjedzie do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 10:20
Historia festiwalu Komiksowa Warszawa rozpoczęła się w 2010 roku. Dziś jest jednym z największych festiwali komiksu w Europie Środkowej. Paweł Timofiejuk zdradza, kto tym razem zagości w Warszawie. 
rozwiń zwiń