Polski fandom "Gwiezdnych Wojen" ma korzenie w PRLu

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 10:58
"Wojna Gwiazd" to wyjątkowy, dokumentalny film opowiadający o niezwykłym zjawisku powstania i rozkwitu ruchu fanów "Gwieznych Wojen". 
Audio
  • Radosław Salamończyk opowiada o filmie "Wojna gwiazd" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Kadr z zapowiedzi filmu Wojna Gwiazd
Kadr z zapowiedzi filmu "Wojna Gwiazd"Foto: youtube.com/Wojna Gwiazd | Zwiastun

Amerykańską produkcję wyświetlono pierwszy raz w Polsce 30 marca 1979 roku, dwa lata po zagranicznej premierze. Polscy widzowie byli daleko od najnowszych doniesień ze świata, ale o istnieniu Odległej Galaktyki przez te dwa lata zdążyli się dowiedzieć ze szczątkowych informacji prasowych.

- Nasz film traktuje o całym ruchu fandomowym w czasach PRLu. Szczególne miejsce zajmuje tu Ślaski Klub Fantastyki, któremu poświęcamy dużo materiału w dokumencie - mówi Radosław Salamończyk, współtwórca filmu. - Do tematu podchodzimy bardzo szeroko, żeby ten fenomen "Gwiezdnych Wojen" wyjaśnić - dodaje. 

Jak przyznaje reżyser, konieczne było dokopanie się do historii śląskiego Klubu, ale i innych fanklubów amerykańskiej produkcji w Polsce. Tu niezbędna okazała się wiedza Jakuba Turkiewicza, historyka z Poznania, scenarzysty "Wojny gwiazd". 

Jak powstał pomysł na ten film? Jak zjawisko fandomu "Gwiezdnych Wojen" w PRLu ocenia reżyser, urodzony po 1988 roku? Jak to się stało, że polscy fani mają aż tyle figurkowych postaci z amerykańskiej produkcji? O tym w rozmowie z audycji "Pierwsze słyszę". 

Premiera "Wojny Gwiazd" odbędzie się 23 sierpnia o 18.00, na Octopus Film Festival w Gdańsku. Czwórka jest patronem medialnym Festiwalu.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Radosław Salamończyk (reżyser filmu "Wojna gwiazd") 

Data emisji: 23.08.2018

Godzina emisji: 8.40

pj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fani "Gwiezdnych wojen": "Łotr 1" spełnia oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 07:50
- To film na który czekaliśmy od "Powrotu Jedi". Ten film jest niesamowity, dźwięk i obraz przytłaczają widza - mówili w Czwórce fani "Gwiezdnych wojen" po obejrzeniu filmu "Łotr 1".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Czubówna przeczyta "The Room" - to bardzo zły film

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 12:03
- "The Room" to film o kosmitach, a Krystyna Czubówna przywykła do opisywania zwyczajów różnych istot w filmach przyrodniczych, więc to połączenie może być bardzo ciekawe - mówi Grzegorz Fortuna o pokazie filmu, w ramach Octopus Film Festival. 
rozwiń zwiń