Uzależnienie od Netflixa - nowa choroba?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 16:52
W Indiach pojawił się pierwszy przypadek klinicznego uzależnienia od Netflixa. Pacjent trafił do kliniki psychiatrycznej - takie informacje możemy wyczytać na stronie portalu The Hindu.
Audio
  • Uzależnienie od filmów i seriali w serwisie Netlflix dotrze do Polski? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Yuri Snegur

26-letni mężczyzna przyznał, że od pół roku spędził z tym serwisem stramingowym kilkanaście godzin dziennie, co spowodowało problemy ze snem, a także pogorszyło jego wzrok. - Okazało się, że pacjent, oglądając kolejne seriale i filmy, uciekał od rzeczywistości - mówił Maciej Wernio z Noizz.pl. I tłumaczył czym jest i w jaki sposób zaczyna się tzw. binch watching, czyli kompulsywne oglądanie seriali. – Może to być początek uzależnienia. Ludzie, zamiast dawkować sobie seriale, oglądają całe sezony ciągiem, a wówczas spędza się w sieci kilkanaście godzin.

Według amerykańskich badań użytkownicy Netlixa oglądają go ok 50 minut dziennie. Jak poznać, ze jesteśmy uzależnieni, i jak tego uniknąć? Jak działają liczniki czasu oglądania seriali i kto powinien zacząć z nich korzystać? O tym w nagraniu rozmowy w Czwórce.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 17.10.2018

Godzina emisji: 8.27

kd