Polskie Radio
Section05
netflix

Gigant streamingowy sięga po powieść polskiej pisarki

Debiutancka powieść "Dzisiaj śpisz ze mną" Anny Szczypczyńskiej już niedługo trafi na ekrany za sprawą znanej platformy streamingowej. - To jest fajne, kiedy możemy opowiedzieć uniwersalną historię i przy okazji sprzedać trochę czegoś unikatowego, co jakby jest związane z naszym krajem, mentalnością i realiami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Szczypczyńska.
Zobacz więcej na temat:  serial FILM premiera netflix Piotr Słowiński Roman Czejarek

"Pan Samochodzik" i inne odświeżone przeboje. "Chcemy oglądać te same historie"

- Jako widzom daje nam to poczucie bezpieczeństwa, gdy w pewnym momencie możemy porozmawiać z naszymi znajomymi o tym, co lubimy. Chodzi też o nostalgię i wspomnienia z dzieciństwa, bo to właśnie na to tak naprawdę najbardziej położony jest nacisk w przypadku nowych wersji dawnych filmowych przebojów - mówił w radiowej Jedynce Marcin Radomski, dziennikarz i krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  kino serial FILM premiera netflix

Krystyna Radzikowska. Poznaj prawdziwą królową gambitów

Długo musiała walczyć o pozycję i uznanie w zdominowanym przez mężczyzn świecie zawodowych szachów, i to nawet wtedy, gdy jako wielokrotna szachowa mistrzyni Polski brała udział w eliminacjach do mistrzostw świata. W ostatnim wywiadzie mówiła o sobie i swoich koleżankach: "byłyśmy pionierkami polskich szachów kobiecych".
Zobacz więcej na temat:  szachy netflix historia Polski HISTORIA historia PRL PRL II wojna światowa Lwów Gliwice mecze turniej serial telewizja literatura książki olimpiada

ANALIZA Czy takich wzorców potrzebujemy? "Słowik", "Megakot", "Nikoś" - dawniej mafiozi, dziś bohaterowie popkultury

W dzisiejszym świecie wiedzę czerpiemy w głównej mierze z nowoczesnych środków społecznego przekazu - portali społecznościowych (jak Facebook czy Twitter), serwisów wideo (YouTube czy gigant streamingowy Netflix) czy zwykłych stron internetowych poświęconych newsom. Co jednak gdy na owych platformach przeważają treści jawnie szkodliwe i budujące fałszywy obraz? Odwracające wartości? Dobrym przykładem takiego mechanizmu jest ostatnie poruszenie medialne towarzyszące dwóm panom - pięściarzowi, który próbuje zaistnieć oraz byłemu gangsterowi, który trząsł całą Warszawą w latach 90.
Zobacz więcej na temat:  TVN media dziennikarstwo społeczeństwo przestępczość Jan Śpiewak etyka netflix POLSKA