Polskie Radio
Section05
netflix

Czy Kleopatra była czarnoskóra? Netflix, kazirodztwo i turbolechici

Dziś na platformie Netflix premiera serialu "Królowa Kleopatra". Już od kilku tygodni serial wzbudza kontrowersje z uwagi na obsadzenie w tytułowej roli czarnoskórej aktorki. To, że Kleopatra miała ten kolor skóry jest mało prawdopodobne, ale niewykluczone. U źródeł całej historii są kontrowersyjne zwyczaje matrymonialne w rodzinie monarchini, propaganda Rzymu i… współczesny ruch głoszący pseudohistoryczną wizję dziejów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kleopatra starożytność Egipt netflix

Pan Samochodzik wraca w produkcji Netflixa. Jego nowe auto budzi kontrowersje

Netflix realizuje adaptację powieści "Pan Samochodzik i Templariusze". Książka doczekała się już ekranowego przekładu w 1971 roku, w rolę tytułową wcielił się Stanisław Mikulski, czyli sam Hans Kloss. Teraz Panem Samochodzikiem będzie Mateusz Janicki, zmienia się też wehikuł, którym porusza się bohater powieści. Platforma ujawniła, jak będzie wyglądać pojazd i jest to dość odważna wizja, daleka oryginału.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA FILM samochód netflix społeczeństwo

tylko u nas Jerzy Skolimowski nie wierzy, że jego film otrzyma Oscara. Reżyser wskazał faworytów

Jerzy Skolimowski nie wierzy, że jego film "IO" zdobędzie Oscara. Reżyser powiedział Polskiemu Radiu, że nominacja do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej jest dla niego wielkim wyróżnieniem. Jednak - jego zdaniem - Oscar dla filmu międzynarodowego zostanie przyznany niemieckiemu obrazowi "Na Zachodzie bez zmian".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Oscary kino Jerzy Skolimowski netflix

Krystyna Radzikowska. Poznaj prawdziwą królową gambitów

Długo musiała walczyć o pozycję i uznanie w zdominowanym przez mężczyzn świecie zawodowych szachów, i to nawet wtedy, gdy jako wielokrotna szachowa mistrzyni Polski brała udział w eliminacjach do mistrzostw świata. W ostatnim wywiadzie mówiła o sobie i swoich koleżankach: "byłyśmy pionierkami polskich szachów kobiecych".
Zobacz więcej na temat:  szachy netflix historia Polski HISTORIA historia PRL PRL II wojna światowa Lwów Gliwice mecze turniej serial telewizja literatura książki olimpiada