Goshiwon, czyli życie na 6 metrach kwadratowych

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 11:39
Na mieszkania typu goshiwon decydują się głównie koreańscy studenci i osoby niezamożne. Biurko, szafka, łóżko, mała lodówka, umywalka, prysznic, toaleta - to wszystko można zmieścić w tak niewielkim lokum.
Audio
  • Mieszkania typu goshiwon - jak żyje się na 6 metrach kwadratowych? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Cinematographer/Shutterstock.com

shutterstock rozpoznawanie twarzy 1200 skanowanie.jpg
ZOBACZ TAKŻE Chcesz zarejestrować telefon w Chinach? Zeskanuj twarz >>>

Takie mini mieszkania to bardzo popularny trend wśród mieszkańców Korei Południowej, zwłaszcza studentów, którzy do danego miasta przyjeżdżają na jeden lub kilka dni, by zdać egzaminy. Lokatorzy bywają dość przypadkowi i mogą wymieniać się dość często, dlatego wiele osób zamieszkujących lokale typu goshiwon, mimo bardzo ograniczonej ilości miejsca na prywatne rzeczy, stara się mieć własne komplety naczyń czy różnych przyborów kuchennych. - Zagospodarowany jest każdy centymetr tego miejsca, żyje się w dużym ścisku, często bez okna. Czasem na piętrze znajduje się kilka takich "komórek", a na korytarzu jest jedna wspólna łazienka czy kuchnia - mówił Błażej Grygiel, kulturoznawca. - Taką powierzchnię życia miał Harry Potter mieszkający pod schodami.

Dla porównania -  w Polsce mieszkanie typu "studio" to 18-20 m2. - W tamtej szerokości geograficznej poświęca się wygodę, czy dobrobyt indywidualny, by osiągnąć coś większego. Ci, którzy mieszkają w goshiwonach np. w Seulu, płacą ok. 200 dolarów miesięcznie - mówił ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Jak szybko i bezpiecznie wynająć mieszkanie? >>>

Jak żyje się na takiej powierzchni? I czym goshiwony różnią się od pokoi w tzw. hotelach kapsułowych, w których pomieszczenia mieszkalne dostępne są już także na terenie Polski? O tym w nagraniu rozmowy z audycji.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 7.01.2020

Godzina emisji: 8.14

kd

Czytaj także

Prasa papierowa odchodzi w zapomnienie. Zostało jej 10-20 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 10:39
W grudniu ostatni raz dostaniemy do rąk papierowe wydania niektórych kolorowych czasopism. Na rynku zagranicznym obserwujemy podobne tendencje. Czy to oznacza koniec prasy drukowanej?
rozwiń zwiń