Polskie Radio
Section05
prasa

Elektromobilność - polska prasa pisała o niej już 100 lat temu

Elektromobilność, będąca ważnym kierunkiem rozwoju transportu, jawi się jako nowa technologia. Jej historia jest jednak starsza, niż motoryzacja oparta na silnikach spalinowych. Już sto lat temu na łamach "Przeglądu technicznego" omawiano m.in. moc pojazdów elektrycznych czy kwestię wydajności i żywotności baterii. Pisano też o tendencji do wykorzystywanie pojazdów elektrycznych w ramach transportu publicznego w miastach Europy.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochód samochody kierowca kierowcy rower rower elektryczny zdrowie podróże społeczeństwo ŚWIAT prasa

Pełnomocnik rządu Scholza chce dymisji szefa Axel Springer. "Człowiek arogancki i zagrażający demokracji"

Carsten Schneider (SPD), pełnomocnik niemieckiego rządu ds. Wschodu ocenił, że stojący na czele Axel Springer Mathias Doepfner, "jako człowiek arogancki i zagrażający demokracji, powinien ustąpić ze stanowiska". Obraźliwe wypowiedzi dotyczące m.in. Niemców Wschodnich, które szef medialnego giganta wysyłał swoim bliskim współpracownikom, zostały ujawnione w czwartek przez tygodnik "Zeit", wywołując falę oburzenia.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy media ŚWIAT Europa prasa axel springer Europa Zachodnia

Wiosna ostatnią szansą przełamania impasu na froncie? "Washington Post" cytuje amerykańskich oficjeli

Przedstawiciele administracji USA ostrzegają przywódców Ukrainy, że najbliższe miesiące mogą być ostatnią szansą, by zmienić trajektorię wojny z Rosją z uwagi na możliwe ograniczenie wsparcia przez Kongres - pisze "Washington Post". Jednocześnie przygotowywany jest rekordowy pakiet wsparcia finansowego wart 10 mld dolarów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA prasa Biały Dom pomoc wojna na Ukrainie wojna 2023 Krym Ameryka Washington Post

"NYT": wojna na Ukrainie przyspiesza przesunięcie środka ciężkości Europy na wschód

Polska była głównym lobbystą, który próbował przekonać niechętny Berlin do wysłania niemieckich czołgów na Ukrainę i upoważnienia do tego innych krajów, a środek ciężkości Europy, od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, przesuwa się na wschód kontynentu - oceniono w artykule "New York Times".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa prasa POLSKA Leopard wojna na Ukrainie wojna 2023 New York Times

"O kilka miesięcy za późno". Niemieckie media komentują dymisję minister obrony Christine Lambrecht

Dziennikarze zza Odry komentują dymisję niemieckiej minister obrony Christine Lambrecht, która - ich zdaniem - nastąpiła "o kilka miesięcy za późno". Według nich, sposób w jaki socjaldemokratka pożegnała się ze stanowiskiem, był równie nieudany, jak jej styl sprawowania przez nią urzędu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy wojsko prasa media wojna 2023 wojna na Ukrainie