Maseczki, rękawiczki. "Covidowe odpadki" nowym zagrożeniem dla Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 12:25
W Morzu Śródziemnym już niedługo może pływać więcej maseczek jednorazowych, lateksowych rękawiczek czy butelek po żelach antybakteryjnych, niż meduz - alarmują francuscy nurkowie z organizacji Opération Mer Propre.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Martina Badini

shutterstock trawa morska 1200.jpg
Trawa morska - superbohater mórz i oceanów

Nurkowie i ekolodzy wyławiają u wybrzeży Francji coraz więcej odpadków bezpośrednio związanych z pandemią.

Posłuchaj
02:36 2020_06_24-07-17-40_CZWÓRKA_Pierwszesłyszę.mp3 Czy "covidowe odpadki" już niebawem zaleją Ziemię? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- Używając jednorazowych rzeczy dokładamy do tego, co już znajduje się w morzach i oceanach, nowy rodzaj obciążenia ekologicznego - mówi Joanna Szubierajska, redaktor naczelna portalu Ekologia.pl. Jak podkreśla, choć wciąż jeszcze skala problemu nie jest bardzo duża, bardzo szybko narasta. - Można przewidywać, że część maseczek i innego "covidowego" sprzętu nie zostanie odpowiednio zutylizowana i zostanie w środowisku - tłumaczy Joanna Szubierajska.

pompeje 1200.jpg
Recykling w starożytności. Segreguj śmieci jak Rzymianie

Czytaj także: 

Dlatego ekolodzy zachęcają ludzi do korzystania z maseczek wielorazowego użytku i zrezygnowania z lateksowych rękawiczek na rzecz częstszego mycia rąk. Jak tłumaczą, "covidowe odpadki" to najczęściej zwykły plastik, którego nie da się powtórnie przetworzyć, a który, jeśli trafi do środowiska - będzie się rozkładał setki lat. - Z reguły maseczki to tworzywa sztuczne, które potrzebują nawet 450 lat, by stać się neutralnymi dla środowiska - mówiła ekspertka.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 25.06.2020

Godzina emisji: 7.20

kd/kul


 

Czytaj także

Enzym rozłoży plastik. Tonę w 10 godzin

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 09:53
Francuscy naukowcy stworzyli nowy zmutowany enzym, który jest w stanie rozłożyć tonę plastiku w 10 godzin. W działaniu zobaczymy go za 5 lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec plastikowych butelek? Czas na kompostowalne

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 09:53
Holenderska firma stworzyła butelki, które mają rozkładać się zaledwie rok. Taki bioplastik jest dostatecznie sprężysty, nawet by przechowywać w nim napoje gazowane. 
rozwiń zwiń