Koniec plastikowych butelek? Czas na kompostowalne

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 09:53
Holenderska firma stworzyła butelki, które mają rozkładać się zaledwie rok. Taki bioplastik jest dostatecznie sprężysty, nawet by przechowywać w nim napoje gazowane. 
Audio
  • Czy bioplastik zastąpi tworzywa sztuczne? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Teerasak Ladnongkhun

Plastikowe butelki całego świata to aż 300 milionów ton odpadów rocznie. Przez to, że mikroplastik rozkłada się setki lat przyczynia się do pogłębiania kryzysu klimatycznego. Bioplastik zniknie po zaledwie roku, bo stworzony jest wyłącznie z materiałów pochodzenia roślinnego. Te, w odpowiednich warunkach znikną po roku, a w mniej sprzyjających zajmie im to kilka lat. 

- Taki plastik jest w stanie rozłożyć się w kompostowniku przez zapewnieniu odpowiednich warunków - czyli temperatury, wilgotności i przy obecności bakterii - mówi Anna Szubierajska, redaktor naczelna portalu ekologia.pl. - Normalny plastik, wytwarzany z ropy naftowej, ma tę zaletę, że jest trwały, wytrzymały, nadaje się do przechowywania, transportowania, jest lekki. Bioplastiki nie są tak wytrzymałe, dlatego też szybciej się rozkładają w kompostownikach - dodaje. 

pixabay deszcz dzieci plastik 1200.jpg
Deszcz pełen plastiku. Czy to koniec beztroskich zabaw w dżdżu?

Brytyjski "The Guardian" pisze, że bioplastik może wreszcie zakończyć erę plastiku, tym bardziej, że zyskał już poparcie takich gigantów jak Danon czy Coca-Cola. Firma zapowiada, że już latem ujawni partnerstwa innymi producentami spożywczymi. 

Szacuje się, że zapotrzebowanie na plastik lub jego bioalternatywy w ciągu następnych 5 lat wzrośnie o 22 procent  Antonina Konarzewska

- Ten wynalazek to dobra wiadomość, bo globalne zapotrzebowanie na takie tworzywa jak plastik lub jego bioalternatywy będzie wzrastać - mówi Antonina Konarzewska z WWF Polska. - Nasze zachowania konsumpcyjne zostały ukształtowane w ten sposób, że potrzebujemy takich tworzyw. Musimy też pamiętać o krajach rozwijających się, w których zapotrzebowanie na plastik będzie rosło - dodaje. 

Ekspertka dostrzega chęć biznesu do zmiany. Zaznacza, że to bardzo istotna kwestia, jednak zauważa też, że w skali globalnej zastąpienie plastiku bioplastikiem może być ogromnym wyzwaniem.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 25.05.2020

Godzina emisji: 7.17

pj

Czytaj także

Enzym rozłoży plastik. Tonę w 10 godzin

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 09:53
Francuscy naukowcy stworzyli nowy zmutowany enzym, który jest w stanie rozłożyć tonę plastiku w 10 godzin. W działaniu zobaczymy go za 5 lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19 wywołał... tsunami plastiku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 10:58
Panująca pandemia koronawirusa sprawiła, że więcej zużywamy plastiku i jednorazowych produktów. Spowodowane jest to m.in. obowiązkiem noszenia maseczek i jednorazowych rękawiczek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recykling w starożytności. Segreguj śmieci jak Rzymianie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 12:50
Recykling nie jest "wynalazkiem" współczesności, bo śmieci segregowali już mieszkańcy Cesarstwa Rzymskiego.
rozwiń zwiń