Enzym rozłoży plastik. Tonę w 10 godzin

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 09:53
Francuscy naukowcy stworzyli nowy zmutowany enzym, który jest w stanie rozłożyć tonę plastiku w 10 godzin. W działaniu zobaczymy go za 5 lat. 
Audio
  • Joanna Sobierajska opowiada o odkryciu enzymu rozkładającego plastik (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuttersock.com/Mr_Mrs_Marcha

shutterstock ekologia zgoda dłonie 1200.jpg
Epidemia i ekologia. Jak koronawirus wpływa na środowisko?

Szykuje się rewolucja w recyklingu. Wszystko za sprawą naukowców z nad Sekwany, którzy zmutowali pewien enzym, teraz potrafi on rozkładać plastikowe butelki. Szczepy bakterii wykorzystywane w całym procesie odkryto już 8 lat temu. W rozkładającej się stercie liści znaleźli je naukowcy z Uniwersytetu w Osace. 

- Naukowcy zauważyli, że jest ona w stanie rozłożyć liście - mówi redaktor naczelna serwisu ekologia.pl, Joanna Sobierajska. - Eksperci ostatnio znów zaczęli badać różne organizmy - cofnęli się do odkrycia z 2012 roku. Wykorzystując tę bakterię trochę ją podkręcili, podrasowali tak, że oprócz liści jest ona w stanie rozłożyć także plastik. Enzym wytwarzany przez bakterię rozbija tworzywa sztuczne do prostych elementów tzw. monomerów, z których można zrobić nowe butelki - dodaje. 

Do praktycznego zastosowania, na szeroką skalę technologia ta ma trafić w 2025 roku. 

- Szykuje się rewolucja w recyklingu, jest to nieuniknione - podkreśla ekspertka. - Powstaje coraz więcej technologii bazujących na tym, żeby plastik przetwarzać. Oczywiście ekolodzy dążą do tego, by w ogóle go likwidować. Dziś jednak widzimy, że tworzywa sztuczne, jednorazowe są potrzebne, dlatego naukowcy chcą recykling udoskonalić. To francuskie przedsięwzięcie jest wspierane przez duże koncerny, które inwestują w nie duże sumy. To przedsięwzięcie komercyjne - dodaje. 

Odkrycie francuskich naukowców opisało czasopismo "Nature". 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 21.04.2020

Godzina emisji: 8.16

pj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak mikroplastik zabija nasze komórki

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 09:57
Znajdziemy go w wodzie, powietrzu i ziemi. Zjadamy go z rybami, owocami morza, solą morską, a nawet piwem czy miodem. Jak na nas wpływa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oczyści 1000 rzek świata i uratuje oceany

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 10:35
25-letni Holender, Boyan Slat i zespół jego startupu The Ocean Cleanup planują "zakręcić kran z plastikiem płynącym do oceanów". Ma im w tym pomóc Interceptor - specjalna łódź zasilana baterią słoneczną. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plastikowe zabawki. "Zabójcze dla morskiej fauny i flory"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 13:46
Na plaże Kornwalii, w wyniku wypadku kontenerowca w 1997 roku trafiły miliony plastikowych klocków. Brytyjscy naukowcy wpadli na pomysł, by dzięki temu sprawdzić żywotność takich zabawek. Okazało się, że w morzach i oceanach mogą one przetrwać nawet 1300 lat.
rozwiń zwiń