Pandemia zmusi nas do emigracji?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 14:03
- Wszystko zależy od tego, jak przebiegać będzie pandemia w Polsce. Możliwe są dwa scenariusze - prognozowała w rozmowie z Czwórką Monika Banyś z firmy, zajmującej się międzynarodową rekrutacją pracowników. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Damian Pankowiec/shutterstock

pixabay lotnisko podróż turystyka 1200.jpg
Polacy na emigracji. "Życie w dwóch rzeczywistościach"

- Epidemia doprowadziła do tego, że ucierpieliśmy finansowo, jeśli więc Polacy będą chcieli wyjechać z kraju, możemy mieć do czynienia ze "skokową" falą emigracji - prognozowała Monika Banyś. - Jednak do chęci zarobienia pieniędzy dochodzi dziś element bezpieczeństwa, więc prawdopodobnie będziemy wybierać kraje, w których obostrzenia i pandemia są mniejsze niż u nas. 

Posłuchaj
07:02 _PR4_AAC 2020_11_25-07-16-48.mp3 Czy Polacy zaczną uciekać z kraju? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

shutterstock miasto ludzie 1200.jpg
Przyszłość wielkich miast. Co się zmieni po pandemii?

Jak tłumaczyła, sytuacja pod tym względem jest podobna na terenie całej Unii Europejskiej. - Jeśli ktoś przed pandemią pracował w usługach, albo w branży gastronomicznej, w tym momencie może próbować szukać zatrudnienia w kraju, gdzie ta praca nadal jest możliwa, a zarobki wyższe - tłumaczyła gość Czwórki. - Do tego dochodzi kwestia bezpieczeństwa. Zatrudnienia będziemy szukać tam, gdzie pandemia jest w odwrocie, opieka nad pacjentami na wysokim poziomie, a obostrzenia jak najlżejsze, co ułatwi nam znalezienie pracy.

Czytaj także:

Jak mówiła, problem ewentualnej emigracji dotyczy przede wszystkim osób młodych. - Po pierwsze dlatego, że jest to grupa narażona na największe straty w związku z pandemią. Poza tym młodym najłatwiej będzie znaleźć zatrudnienie za granicą- wyliczała Monika Banyś.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Monika Banyś (rzecznik prasowa Personnel Service)

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 7.16

kd