Architektura i innowacja - 100 budynków Europy, które zmieniają świat

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 14:59
Gdy prawdziwe podróże nie są możliwe, warto wyruszyć na wyprawę z architektem Robertem Koniecznym i krytykiem architektury Tomaszem Malkowskim, "podsłuchać" ich rozmów w książce-albumie "Archiprzewodnik po Europie". 
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne
shutterstock_czytanie 1200.jpg
Książki na święta, pod choinkę i pod koc

"Archiprzewodnik po Europie" to rozmowy architekta i krytyka architektury o architekturze nowoczesnej. Jest swego rodzaju instrukcją czytania architektury. 

Posłuchaj
12:52 czwórka pierwsze słyszę 21.12.2020 arch 8.17.mp3 O "Archiprzewodniku po Europie" opowiadają jej autorzy, architekt Robert Konieczny i krytyk architektury Tomasz Malkowski (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- Nasza książka jest napisana prostym językiem - mówi Tomasz Malkowski. - To nie są teksty pisane ex cathedra, dwóch specjalistów nie wygłasza jakiś prawd objawionych. My opowiadaliśmy sobie, co widzimy, chcieliśmy włączyć czytelnika w taką wycieczkę po tych budynkach. Ta książka napisana jest w formie swobodnej rozmowy. 

Czytaj także:

- Pomysł pojawił się już na pierwszym spotkaniu - mówi Robert Konieczny. - Odbyła się dyskusja, jakie rzeczy w tej książce powinny się znaleźć. Był pomysł, by książka była o 100 najlepszych polskich budynkach architektury współczesnej. W wyniku burzy mózgów doszliśmy do wniosku, że w Polsce nie znajdziemy aż 100 budynków, które wyznaczają nowe trendy. Wyszliśmy więc w Europę - dodaje. 

Rozmowy w książce "Archiprzewodnik po Europie" świetnie się czyta, ocenia prowadzący audycję i jeden z autorów. Warto dodać, że autorzy nie zawsze są zgodni. 

Zrównoważona architektura

- Termin "zrównoważona architektura" jest wieloznaczny. My np. pokazujemy budynek spalarni śmieci w Kopenhadze - to najbardziej ekologiczna spalarnia na świecie, produkuje energię ze spalania śmieci - mówi gość Czwórki. - Przyciąga ludzi, bo ma na swoim dachu sztuczny stok narciarski. Dzięki temu ludzie się bawią tym budynkiem, odkrywają jak ważna jest jego funkcja. Dania i Kopenhaga są szczególnym przykładem. Stolica tego kraju za kilka lat chce być miastem neutralnym klimatycznie - dodaje. 

Ciekawą, zupełnie inną koncepcją, jest też Bosco Verticale w Mediolanie - czyli dwa wieżowce mieszkalne, na których elewacjach rośnie 800 dorodnych drzew.  - To pionowy las, wysokościowiec obrośnięty zielenią, taki park, ogród - komentuje Tomasz Malkowski. 

Staramy się zwrócić uwagę jak powinniśmy budować by w jak najmniejszym stopniu przyczyniać się do katastrofy ekologicznej

Robert Konieczny wspomina też o pomyśle francuskich architektów, którzy w Bordeaux wykorzystali stara architekturę, ale poprawili ją, dobudowując przestronne tarasy. - Zależało nam żeby pokazać, że współczesna architektura jest bardzo różnorodna - dodaje. 

W "Archiprzewodniku po Europie" znajdziemy budynki mieszkalne, sakralne, budynki użyteczności publicznej, wieżowce i dom jednorodzinne. Autorzy wskazują, że dziś nie ma jednego stylu architektury, a można powiedzieć, że tyle stylów ile architektów. 

Z polskich budynków znajdziemy tam m.in. Katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i kilka innych. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: architekt Robert Konieczny i krytyk architektury Tomasz Malkowski (autorzy "Archiprzewodnika po Europie")

Data emisji: 21.12.2020

Godz. emisji: 08.17

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak