Samospis - podstawowa forma zbierania danych o obywatelach

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 10:08
Raz na 10 lat Główny Urząd Statystyczny organizuje Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W tym roku startuje on 1 kwietnia. Weźmiemy w nim udział bez wychodzenia z domu. 
zdjęcie  ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Tero Vesalainen/ Shutterstock

spis ludności pandemia shutter 1200  yudha satia.jpg
Spisz się sam. 1 kwietnia ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Jak przekonują eksperci, to bardzo ważne badanie, bo pokazuje kim jesteśmy jako społeczeństwo.


Posłuchaj
02:53 czwórka pierwsze słyszę 09.03.2021.mp3 Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań - kiedy startuje, jak działa i po co to robimy? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Chodzi nam o pozyskanie informacji o każdej osobie - wyjaśnia profesor Irena Kotowska, demografka ze szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. - Pytamy się o cechy demograficzne, wiek, płeć, ale przede wszystkim o stan rodzinny, w jakich związkach pozostają nasi respondenci, ile dzieci mają, jakie jest ich poziom wykształcenia. Pytamy o aktywność zawodową, czy pracują, na jakim typie kontraktu - wymienia. 

Jak dodaje profesor Kotowska, zebrane dane stanowią często podstawę do decyzji podejmowanych przez organy państwowe i administrację publiczną. - Bez takiego bilansu demograficznego, nie jesteśmy w stanie wywnioskować, co może się stać w najbliższej przyszłości, nie jesteśmy w stanie podsumować tego, co z nami się stało miedzy kolejnymi spisami - dodaje. 

Zobacz także:


piesi_1200x660.jpg
Pandemia zamroziła również ruch pieszych

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. #NSP2021...

Opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny Środa, 3 lutego 2021

Spis rozpoczyna się 1 kwietnia i według obecnie obowiązujących regulacji potrwa 3 miesiące. Wiele wskazuję jednak na to, że zostanie on wydłużony do końca września.  

- Mamy na uwadze aktualną sytuację epidemiczną, pewne doświadczenia, które pozyskaliśmy w ramach przeprowadzenia Spisu Rolnego w poprzednim roku (od września do listopada)w tym możliwość, aby wystarczyło nam czasu, gdyby sytuacja rozwijała się niekorzystnie - wyjaśnia  prezes Głównego Urzędu Statystycznego doktor Dominik Rozkrut.

Z uwagi na pandemię podstawową metoda w badaniu będzie samospis internetowy. Wystarczy wejść na nasza stronę internetową spis.gov.pl. - W kilka minut będzie można się spisać i wziąć udział w loterii, w której do wygrania są bardzo atrakcyjne nagrody - zachęca dr Dominik Rozkrut. 

Metody uzupełniające Spisu to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego. 

Udział w spisie jest obowiązkowy, za nie wzięcie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań może nam grozić kara grzywny. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Błażej Prośniewski

Data emisji: 09.03.2021

Godzina emisji: 7.16