Polskie Radio
Section05
Błażej Prośniewski

"Koncentrujemy się na najbardziej wykluczonych". Wsparcie Caritasu dla Ukrainy

- Mamy do czynienia z dramatyczną sytuacją, to przede wszystkim wschód kraju, gdzie kilka milionów ludzi właściwie żyje na linii frontu. Mamy także do czynienia z kilkoma milionami ludzi "wewnętrznie przesiedlonymi" na zachodzie Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 Ireneusz Krause, wicedyrektor Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Błażej Prośniewski Caritas Polska Caritas wojna na Ukrainie

PR24 Noworoczne postanowienia. Jak skutecznie wprowadzić je w życie?

Przełom roku to często czas podejmowania decyzji o zmianach w życiu, od tych drobnych począwszy, na wielkich planach skończywszy. Jak sprawić by nasze noworoczne postanowienia miały szansę na realizację, jak je sformułować, o czym pamiętać? W Polskim Radiu 24 rozmowa z dr Beatą Rajbą, psychologiem z Uniwersytetu Dolnośląski we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Błażej Prośniewski Nowy Rok sylwester społeczeństwo

PR24 Rok 2023 w gospodarce. Dr Kozioł: wysoka inflacja i inwestycje w infrastrukturę

- Rok 2023 i kolejne dwa lata to czas, kiedy będziemy wszyscy globalnie wychodzić ze strategii wspierania popytu i rozwoju gospodarczego interwencjami publicznymi, z interwencji rządu w warunkach pandemicznych. To będzie powrót do ściślej polityki budżetowej, ograniczania wydatków - mówił w Polskim Radiu 24 dr Waldemar Kozioł (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski ŚWIAT GOSPODARKA

PR24 Sylwestrowe fajerwerki mogą być koszmarem. Behawiorysta: reakcje lękowe utrwalają się u zwierząt

- My doskonale wiemy, że będą fajerwerki, huki i błyski, natomiast zwierzęta nie potrafią przewidzieć tego, co się stanie, psy, koty, ptaki reagują instynktownie i bardzo gwałtownie, a u większości z nich te reakcje się utrwalają i prowadzą do tego, że reagują one lękiem lub niepokojem na wszystko, co się dzieje później - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kłosiński, behawiorysta zwierzęcy (COAPE).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Błażej Prośniewski Nowy Rok sylwester zwierzęta społeczeństwo

PR24 "To będzie transformacja naszej rzeczywistości". Kotowska-Gawrylczyk o sztucznej inteligencji

- Część zawodów zniknie z rynku i to będą głównie zawody, które jest dosyć łatwo jest zoptymalizować i zautomatyzować, powtarzalne procesy. jednak sztuczna inteligencja wygeneruje również bardzo wiele nowych miejsc pracy - mówiła w Polskim Radiu 24 Magda Kotowska-Gawrylczyk, menedżer ds. analityki danych NatWest Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska POLSKA nowe technologie sztuczna inteligencja Błażej Prośniewski

PR24 Środki na onkologię i psychologię dziecięcą. Dr Gryglewicz: kluczowa jest kwestia diagnostyki

- To, co jest największym problem onkologii dziecięcej, to czasami zbyt późne rozpoznawanie nowotworów, co czasem wpływa na pogorszenie rokowania. Kwestia diagnostyki jest tu bardzo istotna, powinna być ona prowadzono początkowo przez lekarzy pediatrów, a tu mamy problem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, Uczelnia Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska POLSKA psychiatria onkologia zdrowie Błażej Prośniewski

PR24 Talaga: na Zachodzie zaczyna dominować myślenie - po co wydawać tyle pieniędzy, skoro Ukraina nie osiągnie celów

- Na Zachodzie zaczyna dominować myślenie, że po co wydawać tyle pieniędzy, skoro Ukraina nie osiągnie celów strategicznych założonych w tej wojnie - powiedział w Polskim Radiu Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. - Polska nie może tego zmienić, ale może stać się wzorem, że można myśleć inaczej, choć to ryzykowne wewnętrznie - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Błażej Prośniewski Ukraina relacje polsko-ukraińskie wojna na Ukrainie MSZ Radosław Sikorski

PR24 Wigilie dla samotnych w całej Polsce. Wicedyrektor Caritas Polska: najważniejsze jest spędzenie czasu z innymi

Caritas Polska zachęca do pomocy przy wigiliach dla samotnych. - W Bożym Narodzeniu chodzi o to, by być blisko z innymi. Dla tych, którzy tej bliskości nie mogą zaznać z różnych przyczyn, bo tak ułożyło się ich życie, możliwość spędzenia kilku godzin z innymi ludźmi, jest zaspokojeniem tej wielkiej potrzeby - powiedziała w Polskim Radiu 24 wicedyrektor tej instytucji Małgorzata Jarosz-Jarszewska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki Caritas Polska Błażej Prośniewski

Rozwój kwalifikacji i kompetencji osób dorosłych. Trwa nabór wniosków

Trwa nabór wniosków w ramach konkursu "Rozwój kwalifikacji i kompetencji osób dorosłych", którego celem jest wsparcie rozwoju oferty uczelni w zakresie uczenia się dorosłych. - Chodzi o to, żeby uczelnie rozszerzyły swoją ofertę o krótki formy wsparcia, m.in. warsztaty, szkolenia, kursy - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Marciniak z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła raport fundusze unijne rynek pracy społeczeństwo Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Błażej Prośniewski

PR24 "Sytuacja pozwoli ten temat rozwiązać". Były ambasador w Kijowie o historii rzezi wołyńskiej

- Już wiadomo, że będziemy mogli wykonywać ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej i nie ma żadnego powodu, dla którego polskie władze nie mogą składać wieńców w miejscach, gdzie ginęli wtedy Polacy - powiedział w Polskim Radiu 24 były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło pytany o stosunki polsko-ukraińskie w świetle mordów na Wołyniu. - Sama historia pozwoli nam pokazać wydarzenia rzezi wołyńskiej z perspektywy, gdzie to już nie będzie zadra - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie Ukraina historia Polski Jan Piekło Błażej Prośniewski polityka

Czy ceny energii wzrosną? Komentarz eksperta

- Zapomnieliśmy o zimie i mrozach, mamy okres przejściowy, ceny serowców energetycznych są relatywnie niskie na giełdach międzynarodowych, natomiast zgodnie z szacunkami analityków, okres kryzysowy w energetyce potrwa dwa, a nawet trzy lata, problem dalej jest - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski, redaktor naczelny portalu POLON.pl  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bezpieczeństwo energetyczne energia elektryczna Błażej Prośniewski

PR24 "Ma znaczenie symboliczne i polityczne". Eksperci o koronacji Karola III

W opactwie westminsterskim koronowany został król Karol III. Uroczystości rozpoczęły się procesją z Buckingham Palace do Westminster Abbey. Po przybyciu do opactwa król został przedstawiony zgromadzeniu, które oddało mu hołd. W Polskim Radiu 24 koronację króla Karola III komentują eksperci - dziennikarze, publicyści i politolodzy, specjaliści ds. brytyjskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Wielka Brytania Karol III monarchia Błażej Prośniewski koronacja

Nowoczesna administracja samorządowa. Jak e-usługi zmienią urzędy?

Środki z Krajowego Planu Odbudowy zostaną wykorzystane m.in. do budowy nowoczesnej administracji samorządowej. - E-usługi sprawią, że te wszystkie rzeczy, które są dla nas istotne, bo dotykają bezpośrednio naszego życia, będziemy w stanie załatwić szybko, wygodnie i ze swojego domu za pomocą internetu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Błażej Prośniewski samorząd Krajowy Plan Odbudowy

PR24 Chiński balon nad USA zestrzelony. Dr Bonikowska: Amerykanie wysłali jasny sygnał

- Bardzo dobrze, że zestrzelono ten balon, bo to jest jasny sygnał. Chiny - cokolwiek by nie mówiły - nie mogą mieć najmniejszej nadziei na to, żeby sobie latać nad terytorium Stanów Zjednoczonych - tłumaczyła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Ameryka Chiny