Polskie Radio
Section05
Narodowy Spis Powszechny

Wyzwania demograficzne XXI wieku. Czy Polsce grozi depopulacja?

Jakie wyzwania stoją przed demografią Polski w XXI wieku? Dane Narodowego Spisu Powszechnego pokazują, że nasze społeczeństwo starzeje się, co oznacza nowe problemy. W jakim stopniu możemy ufać aktualnym prognozom ekspertów? Czy jesteśmy w stanie już teraz podjąć jakieś działania w celu zapobiegania depopulacji naszego kraju?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Narodowy Spis Powszechny społeczeństwo Józefina Hrynkiewicz Dominik Rozkrut Piotr Szukalski

Uciekamy z miasta na wieś. Spis powszechny potwierdził obserwowane od lat zjawisko

W całej Polsce spadła liczba mieszkańców miast; najbardziej w województwie łódzkim. Polski Instytut Ekonomiczny zauważa, że mazowieckie jest jedynym regionem, w którym liczba mieszkańców miast wzrosła. Spis powszechny potwierdził obserwowane od lat zjawisko zwiększania się liczby mieszkańców wsi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA miasto wieś mieszkanie dom Narodowy Spis Powszechny Główny Urząd Statystyczny

Prof. Józefina Hrynkiewicz o sytuacji demograficznej. "Wszyscy powinniśmy spłacać dług wobec seniorów"

Prof. Józefina Hrynkiewicz, socjolog, wskazuje, że starość jest normalnym etapem w życiu każdego człowieka, a nie chorobą. - Ale starość jest związana z chorobami - zaznacza. Wymaga więc odpowiedniej polityki społecznej i zdrowotnej. A polskie społeczeństwo się starzeje.
Zobacz więcej na temat:  senior Narodowy Spis Powszechny Główny Urząd Statystyczny społeczeństwo pomoc społeczna Krzysztof Michalski

Wyniki Narodowego Spisu: polskie społeczeństwo się starzeje

Według wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w Polsce 31 marca 2021 r. mieszkało 38179,8 tys. osób (48,5% populacji stanowili mężczyźni, a 51,5% kobiety). W porównaniu z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011 liczba ludności zmniejszyła się o ok. 332 tys., tj. o 0,9%.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Spis Powszechny Krzysztof Michalski Główny Urząd Statystyczny społeczeństwo

Polskie społeczeństwo się starzeje. Prof. Gil: konieczne dobre środowisko wzrostu

- Tendencja jest jedna: jest nas coraz mniej, jesteśmy coraz starsi, to nie wróży dobrze żadnemu społeczeństwu. To, że niektórzy wracają z emigracji, nie zmienia postaci rzeczy. Nasza przyszłość maluje się w niezbyt jasnych barwach, rządzący muszą to wziąć pod uwagę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Antoni Trzmiel polityka Narodowy Spis Powszechny Główny Urząd Statystyczny społeczeństwo

Narodowy spis powszechny. Prezydent: dane pozwolą na określenie zmian jakości i poziomu życia w Polsce

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, według ostatniego spisu powszechnego w Polsce mieszka 38 179 800 osób. Podczas konferencji inaugurującej III Kongres Demograficzny prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że "dane ze spisu powszechnego będą obrazowały rzeczywisty stan naszego społeczeństwa i pozwolą na określenie zmian jakości i poziomu życia w Polsce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo gus Główny Urząd Statystyczny Narodowy Spis Powszechny statystyka

Historia ukryta w liczbach. "Mieszkańcy Leszna po 1945 roku w statystykach"

Archiwum Państwowe w Lesznie przygotowało prezentację zatytułowaną "Mieszkańcy Leszna po 1945 roku w statystykach", zawierającą zestawienie wszystkich powojennych spisów powszechnych dotyczących tego miasta. Jak można się przekonać, za tymi dokumentami i widocznymi na nich za tymi cyframi kryje się demograficzny i socjologiczny obraz Leszna.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Drozda Trójka Narodowy Spis Powszechny Leszno wielkopolskie historia Polski statystyka Jacek Marciniak społeczeństwo

Ostatni moment na spisanie się. GUS przypomina: udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy

Czwartek to ostatni dzień na spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Spisać będzie można się do godz. 23:59. Wybrane punkty spisowe będą działać tego dania do północy. GUS przypomina, że zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w spisie jest obowiązkowy. Za jego niewypełnienie przewidziana jest kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny POLSKA Narodowy Spis Powszechny społeczeństwo statystyka

Jeszcze się nie spisałeś? Możesz zapłacić karę

Narodowy Spis Powszechny kończy się za 10 dni, a pomimo akcji promocyjnych wciąż wielu obywateli się nie spisało. Duża część zapowiada wręcz, że się nie spisze. Jak przypomina w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowy Prezesa GUS Karolina Banaszek, zgodnie z sankcją zapisaną w ustawie o statystyce publicznej, odmowa udziału w spisie zagrożona jest karą grzywny.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka gus Narodowy Spis Powszechny społeczeństwo statystyka

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Wręczono nagrody zwycięzcom loterii

W poniedziałek odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom loterii Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Zdobywcy głównych nagród odjadą dziś do domów swoimi nowymi Toyotami Yaris - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Spis powszechny potrwa już niecały miesiąc - do końca września.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo gus Główny Urząd Statystyczny Narodowy Spis Powszechny loteria