"Najedzeni Fest!" - podróż przez kuchnie świata na krakowskim rynku

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 11:58
- Na talerzach pojawią się dania kuchni azjatyckiej, bliskowschodniej, hiszpańskiej, indyjskiej, portugalskiej i polskiej. Wegetarianie nie będą zawiedzeni, będą curry, hummus, przysmaki kuchni koreańskiej, wegańskie pierożki i hot dogi, a nawet kluski śląskie - mówiła w Czwórce Kasia Pilitowska, organizatorka Najedzeni Fest!.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Prostock-studio

Wiedźmin Targi Fantastyki 1200.JPG
Warszawskie Targi Fantastyki. "Wyjątkowi goście i dobry klimat"

Tegoroczna odsłona wydarzenia obrodzi w stoiska z napojami, m.in. kawą, będzie można ją kupić w ziarnach i zaopatrzyć się w akcesoria do alternatywnego parzenia. Nie zabraknie lodów z lokalnych manufaktur. Oczywiście będzie można kupić sporo produktów, które zaopatrzą nas w lokalne produkty: rzemieślniczy chleb, świetny olej rzepakowy, oliwki, zdrowe batoniki, zagrodowe sery z gospodarstwa. - Lato to świetny moment, by wyjść z przyjaciółmi i rodzinami w plener, i zjeść coś pysznego - mówiła Katarzyna Pilitowska. 

Posłuchaj
08:48 pilitowska najedzeni czwórka 2021_06_10.mp3 O festiwalu Najedzeni Fest! opowiada Katarzyna Pilitowska (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Jak podkreślała, pojawią się m.in. modne ostatnio bułeczki bao dao. - Są robione na parze, bardzo puszyste, wypełnione przeróżnymi azjatyckimi smakami. Polecam także kimchi, które staje się ostatnio przebojem - mówiła gość Czwórki. - Będzie też kuchnia turecka, portugalska i hiszpańska, która kojarzy się z paellą. Z doświadczenia wiem, że potrawy tego typu znikają w mgnieniu oka. Pojawią się także owoce morza, więc coś dla siebie znajdą nie tylko weganie - mówiła. Jak podkreślała, nie zabraknie także reprezentacji kuchni polskiej. - Będą pierogi, ale także kuchnia śląska, czyli - klasycznie - kluski z mięsem, albo z serem - opowiadała. 

Czytaj także:

Tegoroczny "Najedzeni Fest! odbędzie się w Krakowie w niedzielę, 13 czerwca. Jak podkreślała gość Czwórki, przez czas pandemii w tym mieście kulinarny rynek w tym mieście nieco się zmienił. - Część lokali zamknęła się właściwie już na początku. Przybyło jednak food tracków, kuchni włoskiej i także azjatyckiej. To znak naszych czasów, bo okazuje się, że ludzie lubią jeść w plenerze - opowiadała Katarzyna Pilitowska. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Katarzyna Pilitowska (organizatorka Najedzeni Fest!)

Data emisji: 10.06.2021

Godzina emisji: 08.20

kd