W CSW w Toruniu wystartował Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej Plaster

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 14:45
Już po raz 12. święto grafiki projektowej odbywa się w Toruniu. - W tym roku skupiliśmy się na intensywności i różnorodności, jaką ma polski design - mówi kurator Festiwalu Krzysztof Białowicz. - Pokazujemy przeróżne realizacje: plakaty, logo, identyfikacje wizualne, ilustracje - wszystko w jednym miejscu na trzech wystawach.
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu Foto: shutterstock/ArtMediaFactory

short waves festival 2021 1200.jpg
Short Waves Festiwal 2021. Kino w lustrzanym odbiciu

Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej Plaster będzie trwał do 24 października 2021. Wydarzenie koncentruje się wokół twórczości plakatowej i nawiązuje tym samym do pierwszej edycji wydarzenia, kiedy jego pełna nazwa brzmiała: Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii.


Posłuchaj
09:20 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Festiwal PLASTER 26.05.2021.mp3 Rozmawiamy z Krzysztofem Białowiczem, kuratorem Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster w CSW Toruń (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Tegoroczna edycja nieco różni się od poprzednich, w związku z pandemią koronawirusa jest mniej międzynarodowo, organizatorzy bardziej skupiają się na polskich twórcach. - Główna wystawa ma specyficzny wymiar, bo każdy z artystów miał do dyspozycji przestrzeń 3x3 metry. Mieli zaaranżować tę przestrzeń i w ten sposób powstały 24 kwadraty, które są bardzo różnorodne - opowiada gość audycji. - Na wystawie znajdziemy prace uznanych artystów, mentorów polskiego plakatu, takich jak Lech Majewski, czy Piotr Młodożeniec, mamy też nieco młodsze pokolenie ilustratorów takich jak Jan Kallwejt czy Krzysztof Iwański.

Facebook/CSW Toruń/12. Plaster/Artyści: Jacek Mrowczyk


Jak mówi kurator, wystawa jest różnorodna. Ekspozycje zawierają ponad 200 prac, obok plakatów można zobaczyć cały zakres grafiki projektowej. Na ekspozycji znalazły się między innymi ściana z logotypami, instalacje oraz deski snowboardowe ze znakami graficznymi. - W założeniu twórcy prezentują na wystawie swoje dzieła z ostatnich trzech lat, czyli w miarę aktualne - dodaje. - W festiwalu biorą udział zarówno artyści, duety, jak i grupy artystyczne.

Druga wystawa, "Infekcja", zawiera 80 prac młodych artystów wytypowanych przez ich starszych kolegów. - Tam widzimy interpretację rzeczywistości, ci młodzi twórcy bardzo żywo reagują na to, co się dzieje wokół ich przestrzeni, w kulturze, świecie polityki, przestrzeni publicznej, działaniach społecznych i to ma odzwierciedlenie w ich pracach - wyjaśnia Krzysztof Białowicz.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Krzysztof Białowicz (kurator Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster w CSW Toruń) 

Data emisji: 26.05.2021

Godzina emisji: 08.15

aw

Czytaj także

Producent kreatywny - nowe podejście do roli producenta

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 09:00
Rola filmowego producenta kreatywnego to połączenie wielu zawodów. Albert Kiciński, autor publikacji Interfilmlab 4.0 podkreśla, że najważniejsze w tej roli jest myślenie, planowanie, przewidywanie i mocne nerwy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabytkomania. Smaki sprzed lat na filmowym stole

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:48
Tegoroczna odsłona konkursu pod hasłem "Zabytkomania - przepis na dziedzictwo" zabiera nas w podróż pełną dawnych smaków, tradycji kultywowanych przy wspólnym stole.
rozwiń zwiń