Rok akademicki w pandemii. Jak będzie wyglądał?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 10:55
Przed studentami nowy rok akademicki, po raz pierwszy od początku pandemii mają wrócić do zajęć stacjonarnych. Uczelnie w całej Polsce przygotowują się na przyjęcie studentów i wykładowców oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Muszą też się liczyć z ewentualnym powrotem do zdalnego trybu nauki.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Halfpoint

Wiele z uczelni zapowiedziało, że studenci wracają do nauczania stacjonarnego. Większość szkół wyższych jednak postawiła na nauczanie hybrydowe i, jak mówią studenci, taka forma jest dla nich najlepsza.


Posłuchaj
03:45 Czwórka/Pierwsze Słyszę - studenci 23.09.2021.mp3 Sprawdzamy, jak uczelnie przygotowują się na przyjęcie studentów w nowym roku akademickim (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

- Myślę, że wszystkim najbardziej odpowiadałby ten system, bez konieczności czynnego, stacjonarnego udziału w wykładach - mówi studentka Dominika Żebracka. - Wykłady to jest dobra forma do nauczania zdalnego, bo nie ma potrzeby rzeczywistej interakcji. Co innego gdy mówimy o zajęciach laboratoryjnych lub ćwiczeniach, których nie da się zrobić przez internet.


młodzi ludzie studenci zabawa akademik przyjaźn shutter 1200 DisobeyArt.jpg
Lokum dla studenta - co wybrać?

Sprawdź także:

Jedną z uczelni, które wracają w pełni do stacjonarnego trybu nauczania, jest Uniwersytet Wrocławski. Jednak jej władze liczą się z ewentualnym powrotem do nauki zdalnej. - Dziekani wszystkich wydziałów zostali poproszeni o przygotowanie planów zajęć tak, żeby można było w każdym momencie przejść na nauczanie hybrydowe albo nawet zdalne - mówi Katarzyna Oczkiewicz rzecznik prasowy uczelni. - Szczególnie dotyczy to wykładów dla bardzo licznych roczników. Jeżeli nie będzie można zachować bezpiecznej odległości, to wykłady będą się odbywać hybrydowo lub w miarę potrzeby w całości zdalnie.

Jak podkreśla rozmówczyni Weroniki Puszkar, najważniejsza jest świadomość i przygotowanie wykładowców. - Przychodząc na wykłady, powinni mieć swobodę włączenia w swoje zajęcia elementu komunikacji na odległość. To jest głównie przygotowanie techniczne i technologiczne - tłumaczy. - Istotna jest więc wystarczająca liczba laptopów i ważne jest, żeby wykładowcy byli gotowi na to, że w każdym momencie mogą zostać uruchomione techniki nauczania cyfrowego.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 23.09.2021

Godzina emisji: 08.15

aw

Czytaj także

Nowy rok akademicki - nauka stacjonarna czy online?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 11:20
Wprawdzie uczelnie zapowiadają powrót do nauki stacjonarnej, ale scenariusze rozwoju pandemii są różne. Jak studenci oceniają naukę zdalną i czy są gotowi do kolejnego roku pracy online?
rozwiń zwiń