Lokum dla studenta - co wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 21:30
Po półtorarocznej przerwie studenci wracają do nauki stacjonarnej. W związku z tym dla młodych ludzi przyjeżdżających do ośrodków akademickich powrócił problem znalezienia sobie własnego kąta. Sprawdzamy czy żacy mają jeszcze szansę na pokój w akademiku i ile kosztuje wynajem mieszkania na mieście.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: DisobeyArt/shutterstock

Już niedługo zaczyna się nowy rok akademicki, większość uczelni zapowiada, że studenci wrócą do zajęć prowadzonych stacjonarnie. Dobre lokum jest więc kluczowe. - Każdy student, który zaczyna studia na naszej uczelni w ciągu 10 dni od otrzymania dostępu do systemu USOS może może złożyć wniosek o przyznanie miejsca w akademiku - mówi przewodniczący samorządu Uniwersytetu Warszawskiego Kamil Bonas. - Przed nami kolejna tura rozpatrywania wniosków jednak o przydziale miejsc decydują pewne kryteria. Pod uwagę są brane m.in. dochody w rodzinie oraz odległość od miejsca zamieszkania.

Posłuchaj
23:14 Czwórka/Strefa Studenta - lokum dla studenta 14.09.2021.mp3 Przed początkiem roku szkolnego rozmawiamy o lokum dla studentów (Strefa Studenta/Czwórka)

 

Ceny w akademiku są zróżnicowane w zależności od jego lokalizacji. Uzależnione są również od odległości od centrum miasta, ilości osób w pokoju i standardu pokoju. - Obecnie jest to kwota od 500 do 700 zł. miesięcznie. Mamy 6 akademików na terenie Warszawy w różnych jej rejonach - opowiada rozmówca Weroniki Puszkar. - Można też wybrać ofertę prywatnych akademików, których czasem standard jest wyższy niż w akademikach UW. Jednak ich ceny są wyższe i mogą wynosić do 1500 zł.

Co w przypadku gdyby uczelnie przeszły na naukę zdalną? Jak zapewnia Kamil Bonas podobnie jak w roku 2020, studenci będą mogli pozostać w akademikach.- Jeżeli studenci decydowali się na wyjazd do domów częściowo znosiliśmy opłaty za akademik, czyli czasowo były umarzane lub zmniejszane w zależności sytuacji w jakiej się znajdowaliśmy - tłumaczy. 

shutterstock Harbucks studenci ludzie  radość 1200.jpg
Elektromobilność, cyberbezpieczeństwo czy moda? Wciąż możesz wybrać studia dla siebie

Sprawdź także:

O miejsca w akademikach mogą się ubiegać również studenci w Krakowie. - Do 23 września będą rozpatrywane wnioski o przyjęcie do domów studenckich. Oferta jest przeznaczona dla studentów pierwszego roku - mówi Estera Ambroż wiceprzewodnicząca komisji ekonomicznej UJ. - Wniosek należy złożyć za pośrednictwem platformy USO. - W kolejnej turze, która się rozpocznie 26 września wnioski mogą składać wszyscy studenci.

Licząc na to, że zwolnią się miejsca w trakcie nauki wnioski można również składać w ciągu roku akademickiego. W Krakowie ceny za pokój dwuosobowy wynoszą ok 450 zł., miejsce w jedynce kosztuje 540 zł. za miesiąc.

Sprawdź także:


Życie w akademiku to wygodne rozwiązanie dla osób o ograniczonych możliwościach finansowych. Cena za miejsce w domu studenckim jest znacznie niższa niż wynajmu mieszkania. Co jednak gdy nie zdobędziemy tam miejsca i musimy szukać lokum na mieście? - Czynsze zależą od lokalizacji, najwyższe ceny za wynajem są w dużych miastach akademickich takich jak Warszawa, Gdańsk Wrocław, Poznań - tłumaczy Jerzy Sobański wiceprezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. - Był moment, że ceny spadły, jednak w tym momencie cena mieszkania dwu pokojowego bez mediów waha się do 2.500 zł. w Warszawie.

W sytuacji gdy obawiamy się, że uczelnie będą przechodziły na tryb zdalny, warto odpowiednią klauzulę zapisać w umowie. - Jeśli ktoś taką sytuację chciałby wykorzystać do rozwiązania umowy, to musi ją wpisać do umowy, czyli zaznaczyć, że gdy uczelnia wprowadzi takie zasady mam prawo rozwiązać umowę - radzi specjalista. - Oczywiście jeśli wynajmujący wyrazi zgodę. Dobrze też wpisać nieprzewidziane wypadki losowe w tym ewentualne choroby. Warto to wyszczególnić bo gdy trafimy na skrupulatnego wynajmującego potem mogą być problemy.

Dobrze zadbać, żeby na początku i końcu wynajmu był sporządzony protokół przekazania lokalu. To pomaga we właściwy sposób rozliczyć kaucję. - Wtedy rozliczamy kaucję tylko za rzeczy za które ponosimy odpowiedzialność. Nie płacimy za usterki które już wcześniej istniały, czego czasami nieuczciwi wynajmujący mogą oczekiwać - podpowiada Jerzy Sobański. - Można wydrukować zdjęcia lokalu które mogą stanowić załącznik do protokołu przekazania lokalu.

***

Tytuł audycji: Strefa studenta

ProwadziWeronika Puszkar

Goście: Kamil Bonas (przewodniczący samorządu Uniwersytetu Warszawskiego), Estera Ambroż (wiceprzewodnicząca komisji ekonomicznej UJ), Jerzy Sobański (Wiceprezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości)

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 14.08

aw/pj


Czytaj także

Czas ruszyć po stypendia - przede wszystkim do samorządów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 20:08
Uczniowie, studenci, artyści… młodzi, ambitni, zdolni, niezamożni – każdy może starać się o stypendium i to nie tylko na swojej uczelni czy w szkole. W Polsce działa 700 programów stypendialnych - przodują w nich samorządy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mięso znika ze stołówek uczelni... na razie w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 15:25
Wraz z początkiem nowego roku akademickiego cztery czołowe uniwersytety w Berlinie radykalnie zmieniają menu w swoich stołówkach, od teraz będzie ono głównie oparte na daniach wegańskich i wegetariańskich.
rozwiń zwiń