Wojna na Ukrainie. Centrum pomocy uchodźcom z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 10:15
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga Ukrainie, ale do pomocy może się przyłączyć każdy. Wczoraj, oprócz fali protestów, która przeszła przez Polskę, w sieci pojawiło się wiele informacji dotyczących udzielania wsparcia uchodźcom. Jak możemy włączyć się w tę pomoc?
W Polsce i w Rosji przelała się fala demonstracji przeciwko wojnie na Ukrainie. Obok protestów możemy też nieść pomoc uchodźcom.
W Polsce i w Rosji przelała się fala demonstracji przeciwko wojnie na Ukrainie. Obok protestów możemy też nieść pomoc uchodźcom. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Sytuacja na Ukrainie z każdą godziną jest coraz bardziej dramatyczna, do Polski napływa fala ludzi uciekających przed wojną. Wiele organizacji w Polsce i poza nią stara się pomagać uchodźcom. Wśród nich jest Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. 

Współpraca z fundacjami z Ukrainy

- Nasza organizacja działa od kilku dni przez naszego partnera z Charkowa. Jest to fundacja, z którą współpracujemy od 2014 roku. Są to zaufani ludzie, którzy przebywają na miejscu - mówi Michalina Chachuła z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. - Działają od jakiegoś czasu na wschodzie Ukrainy i docierają do ludzi z obwodu ługańskiego, którzy w wyniku ostrzału pozbawieni zostali prądu, gazu i wody. Jak podkreśla gość audycji, fundacja reaguje na rozwój wydarzeń na bieżąco. Obecnie ich działania coraz bardziej skupiają się na ewakuacji ludności, tam, gdzie to możliwe starają się zapewniać pomoc psychologiczną. Jak możemy pomóc?

- To, co mogą robić Polacy, to wspierać organizacje, które mają kontakt z organizacjami na miejscu. Są oni w stanie szybko zidentyfikować osoby, które potrzebują pomocy. Wiem, że teraz każda z organizacji stara się nawet tymczasowo przenosić ludzi z miejsca na miejsce - opowiada rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Do naszego ośrodka dla uchodźców od wczoraj docierają pierwsze rodziny, głównie z Charkowa. Raczej nie mają nadziei na powrót, więc ważne jest zapewnienie im miejsc dalszego pobytu.

Potrzebna pomoc finansowa

Sytuacja zmienia się dynamicznie, każdej osobie jest wręczany pakiet podstawowy, który zawiera artykuły spożywcze i higieniczne. Pomocą więc będzie wpłata pieniędzy na zakup dalszych środków, a także środki finansowe dla osób uciekających z zagrożonych terenów.

Wpłat można dokonywać na konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej: NR KONTA PLN: 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001


- Staramy się na bieżąco informować o potrzebach, wszystkie aktualizacje publikowane są na stronie - dodaje gość Czwórki. - Dopóki nie skupimy się na działaniach szerszych, zobaczymy, jakie osoby do nas docierają, jaka pomoc jest naprawdę potrzebna. Warto zaglądać na stronę, bo sytuacja zmienia się bardzo szybko.


Posłuchaj
04:31 Czwórka/Pierwsze Słyszę - centrum pomocy 25.02.2022.mp3 Michalina Chachuła z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej opowiada, jak pomóc uchodźcom z Ukrainy (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Tylko walka 

A jakie nastroje panują wśród Ukraińców? - Sto procent walka. Mówię w imieniu moim, moich znajomych i osób, z którymi dzisiaj rozmawiałem. Nie ma wśród nich żadnej osoby, która by się poddała. Nieważne, czy jest w Polsce, czy na Ukrainie, czy gdzie indziej. Każdy jest gotowy do walki - mówi Dimitr Veliczko. - Ja jestem w Polsce, nie będę walczył, ale będę robił wszystko, co można, żeby wspierać naszych rodaków. Rozmawiałem z moim kolegą, który jest na miejscu i mówi, że wraz z kolegami będą chcieli działać i walczyć.


Posłuchaj
01:30 Czwórka/Pierwsze Słyszę - nastroje Ukraina 25.02.2022.mp3 O nastrojach panujących wśród Ukraińców mówi Dimitr Veliczko (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Michalina Chachuła (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej), Dimitr Veliczko (Ukrainiec mieszkający w Polsce)

Data emisji: 25.02.2022

Godzina emisji: 08.25, 8.36

aw

Czytaj także

Rosyjska agresja na Ukrainę. Nie możemy odwracać wzroku

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 12:36
21 lutego 2021 prezydent Rosji Władimir Putin uznał niepodległość dwóch powołanych przez separatystów republik, Ługańskiej i Donieckiej. Podpisał z nimi też porozumienia o współpracy wojskowej. Czy oznacza to początek pełnowymiarowej wojny Rosji z Ukrainą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna na Ukrainie. "Putin podjął szaloną decyzję"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 09:43
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wyjątkowy w całym kraju, po tym, jak Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę. W wielu miastach słychać wybuchy. Dr Szymon Kardaś z OSW ocenia, że to szalona decyzja Putina. 
rozwiń zwiń