Akcja "Nigdy więcej wojny" - aktywiści na pomoc Ukrainie i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 09:54
- Wojna rosyjsko-ukraińska nie jest jedynym konfliktem zbrojnym na świecie. Chcemy pokazać, że takie działania w XXI wieku nie powinny już mieć miejsca - mówiła o akcji "Nigdy więcej wojny" Wiktoria Jędroszkowiak, studentka UW, aktywistka związana z Greenpeace Polska, Wolną Szkołą i Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym.
Niemal cały świat sprzeciwia się atakowi Rosji na Ukrainę
Niemal cały świat sprzeciwia się atakowi Rosji na UkrainęFoto: bgrocker/Shutterstock

- Ta akcja ma oczywiście wymiar solidarnościowy z Ukrainą, ale przede wszystkim ma zwrócić uwagę na rzeczy, które jeszcze możemy zrobić dla pokoju - poza tą pomocą, która jest doraźna i której udzielamy - tłumaczyła gość Czwórki. - Możemy jeszcze apelować, by natychmiastowo przyłączyć Ukrainę do Unii Europejskiej. To bardzo dużo zmieni w tym, jaka będzie pozycja Ukrainy wobec Rosji, ale także zmieni dużo w dynamice, jaka będzie kształtowała się na świecie - mówiła Wiktoria Jędroszkowiak. 

Kolejnym postulatem jest to, by jednoznacznie opowiedzieć się przeciwko wojnie. - Uważamy, że w 2022 roku, kiedy ktoś powtarza rzeczy, które przypominają scenariusze z lat 30. ubiegłego wieku, i nie jest przeciwko wojnie - to tak samo jak z przemocą, kiedy ją widzimy i nie reagujemy - jest za nią współodpowiedzialny - wyliczała. - Nasz trzeci postulat dotyczy zaprzestania kupowania ropy, gazu i węgla z Rosji - tłumaczyła. - Powinniśmy zmienić gospodarkę i myślenie o niej. Grabieżcze i imperialistyczne podejście, które prezentuje wiele państw na świecie nie powinny mieć miejsca - opowiadała gość Czwórki. 

Jak podkreślała Wiktoria Jędroszkowiak, wojna rosyjsko-ukraińska nie jest jedynym konfliktem zbrojnym na świecie. - To bardzo dużo mówi o nas jako ludziach - podkreślała. Dlatego w Polsce, ale i innych krajach, pod hasłem "Nigdy więcej wojny" odbywać się mają demonstracje. - Te strajki dzieją się na świecie od 2018 roku, a zostały zapoczątkowane przez Gretę Thunberg, aktywistkę ze Szwecji, i dotychczas miały wymiar wyłącznie klimatyczny. Tym razem nasi przyjaciele z Ukrainy zwrócili się do nas z prośbą, byśmy strajkowali dla nich i postanowiliśmy to zrobić - podkreślała. - Wojna oznacza ogromne reperkusje dla wszystkich, dlatego chcemy pokazać, że wojna nigdy nie powinna już mieć miejsca.

Czytaj także:

Posłuchaj
11:07 czwórka greenpeace 2022_03_03-07-16-14.mp3 O akcji "Nigdy więcej wojny" opowiada Wiktoria Jędroszkowiak (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Akcja startuje w czwartek, 3 marca, w Warszawie - w samo południe, ale odbędzie się także m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Toruniu i Wrocławiu. Wydarzenie jest organizowane m.in. we współpracy z Greenpeace Polska, Wolną Szkołą i Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym i Euromaidan-Warszawa. 

Warto pamiętać, by weryfikować zbiórki, w których chcemy wziąć udział. Jak to zrobić? Czytaj więcej <<<

SPRAWDŹ TAKŻE: Polskie Radio udostępniło w swoich kanałach internetowych sygnał publicznego ukraińskiego radia. Dzięki temu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mogą słuchać, w prostszy sposób, programu radiowego w swoim języku.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Wiktoria Jędroszkowiak (studentka UW, aktywistka związana z Greenpeace Polska, Wolną Szkołą i Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym)

Data emisji: 03.03.2021

Godzina emisji: 7.15

kd