Jak przywołać sen? Pomogą podcasty

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 09:30
Tempo życia, stres i sytuacja na świecie mogą powodować problemy z zasypianiem. W szybszym i łatwiejszym spotkaniu z Morfeuszem pomóc mają podcasty "na sen". W sieci pojawiają się informacje na temat ich działania i skuteczności. 
W szybszym zasypianiu może pomóc słuchanie podcastów
W szybszym zasypianiu może pomóc słuchanie podcastówFoto: shuterstock/Yuganov Konstantin

W internecie pojawia się coraz więcej podcastów ułatwiających zasypianie. Odpowiednie dźwięki i prowadzenie mają pomóc w osiągnięciu fazy snu osobom, które mają problem z zasypianiem.


"Na sen"

- Przed snem włączamy podcast, dzięki czemu łatwiej znajdziemy się w objęciach Morfeusza - mówi Wojtek Wieman, autor podcastu o nowych technologiach. – Jak wynika z niedawno opublikowanych badań, te podcasty naprawdę działają i ułatwiają zasypianie.

Okazuje się, że osoby słuchające takich treści faktycznie zapadają w sen i fazę REM nieco szybciej. Wszystko za sprawą uspokajającego charakteru tego typu materiałów, które działają wyciszająco na organizm i umysł słuchającego. - Sztuką jest to, żeby dobrze nagrać taki materiał. Mamy kogoś, kto przeprowadza nas przez cały proces. Drew Ackerman jest jednym z nich. Jak sam przyznał, miał problemy z zasypianiem i odprężało go słuchanie przed snem nocnego radia komediowego - opowiada rozmówca Mateusza Kulika. - Stwierdził więc, że zrobi dokładnie taką samą rzecz w formie podcastu. Plusem jest to, że można sobie włączyć nagranie o każdej porze, nie czekając na ustaloną godzinę audycji.

Różnorodnie i wyciszająco

Tematyka podcastów jest zróżnicowana, raczej neutralna, o zabarwieniu komediowym, trochę historie "o niczym", tak, żeby umysł się na nich nie zawieszał. Ich autor snuje opowieści spokojnym, monotonnym i usypiającym głosem, wprowadzając słuchaczy w sen. - Oczywiście możemy się spodziewać też dodatkowych odgłosów, spokojnego szumu morza, z delikatnymi dźwiękami muzyki relaksacyjnej w tle, która pozwala nam odpłynąć - dodaje Wojtek Wieman.


Źr. Youtube/Relaksacja na sen i na stres


Jak podkreślają pracownicy firmy Sleep Seeker, która stworzyła ranking najlepszych podcastów do snu, na platformach streamingowych można znaleźć wiele ich rodzajów. Są wśród nich medytacje z przewodnikiem, bajki na dobranoc, odgłosy natury, dźwięki otoczenia, ASMR, a także rzeczowe dyskusje dotyczące zagadnień związanych ze snem. Propozycji jest wiele, a każdy może znaleźć coś dla siebie.


Posłuchaj
04:29 Czwórka/Pierwsze słyszę - podcasty 27.06.2022.mp3 O podcastach na sen opowiada Wojtek Wieman, autor podcastu o nowych technologiach (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Bogatą ofertę podcastów znajdziesz na stronach i w aplikacjach mobilnych Polskiego Radia. Jest tam także bogaty zbiór dźwięków audycji Czwórki


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 27.06.2022

Godzina emisji: 6.15