Wakacje po polsku. "Od pieniędzy ważniejsze są piękne wspomnienia"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 14:30
Kryterium udanego urlopu to dla wielu Polaków przede wszystkim świetne towarzystwo, dobra pogoda i atrakcje, dzięki którym będziemy mieli wspomnienia, które zachowamy na lata.
Jak Polacy spędzą wakacje 2022?
Jak Polacy spędzą wakacje 2022?Foto: shutterstock/Ground Picture

- Praktycznie połowa z nas przyznaje się do tego, że najchętniej w tym roku na wakacyjny urlop wyjedzie za granicę. Z drugiej strony niemal co czwarty Polak przyznaje, że nie wyjedzie nigdzie. To dużo, zwłaszcza, że z roku na rok coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest właściwy wypoczynek - przekonywał Filip Sosnowski z serwisu "Prezent Marzeń", w którym przeprowadzono badanie "Lato 2022". 15 proc. naszych rodaków spędzi wakacje w kraju. 

Jak tłumaczył, jednym z głównych kryteriów, który bierzemy pod uwagę przy wyborze kierunku wakacyjnych wojaży jest... dobra pogoda. - Większość z nas planuje wziąć urlop o długości dwóch tygodni, ale aż jedna piąta zrezygnowała z urlopu w okresie letnim i przesunie wypoczynek na inny czas, na przykład jesienny - wyliczał gość Czwórki. - Kilkanaście procent Polaków twierdzi, że odpocznie wyłącznie podczas wolnych weekendów. Sytuacja ekonomiczna w jakimś stopniu mogła zmusić tą część naszych rodaków do zmiany planów, albo odwołania urlopu - podkreślał ekspert. 

Największą część budżetu pochłania nam - zdaniem gościa Czwórki - transport. - Ceny w branży paliwowej podskoczyły, i to ma duży wpływ na nasze urlopowe decyzje. W badaniu co czwarty Polak wskazywał także na duże koszty zakwaterowania, a na kolejnym miejscu znalazły się ceny posiłków - wyliczał. - Na osobę niemal połowa z nas planuje wydać na urlop do tysiąca złotych, jedna trzecia wyda do dwóch tysięcy złotych, a tylko jeden urlopowicz na dziesięciu - powyżej trzech tysięcy złotych - wyliczał Filip Sosnowski.

Posłuchaj
08:25 czwórka wakacje 2022_07_27-08-13-30.mp3 Jak Polacy spędzą wakacje 2022? Rozmowa z Filipem Sosnowskim (Pierwze słyszę/Czwórka) 

Jak tłumaczył gość Czwórki, dla Polaków wydatki nie są jednak najważniejsze. - Kryterium udanego urlopu to przede wszystkim świetne towarzystwo i dobrze dobrane atrakcje, dzięki którym będziemy mieli wspomnienia, które zachowamy na lata. Na kolejnych miejscach znalazły się dobre warunki pobytu - wyliczał Filip Sosnowski. Jako turyści nie jesteśmy jednak bez wad. - Zdarza nam się wypić alkoholu, bądź zabrać hotelowy ręcznik. W badaniach ankietowani podkreślają jednak, że to nie tylko polskie problemy - podkreślał ekspert.

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Filip Sosnowski (serwis "Prezent Marzeń")

Data emisji: 27.07.2022

Godzina emisji: 08.15

kd