Wakacje po polsku. Czy stać nas na urlop?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 19:55
- Z badań wynika, że Polak do 35. roku życia na tegoroczne wakacje wyda ok. 1700 zł. Powyżej 4000 zł wyda zaledwie 6 proc. Polaków - wyliczali w Czwórce eksperci, Marek Zuber i Marcin Matyja.
Audio
  • Wakacyjne finanse. Czy Polaków stać na podróże marzeń? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: HTeam/Shutterstock

pieniądze wakacje facet 1200.jpg
Karta czy gotówka? Pieniądze na wakacjach

- Warto zwrócić uwagę, że ten sam pensjonat poza sezonem, w kwietniu czy w maju potrafi kosztować siedem, albo osiem razy mniej. W okresie wakacyjnym ceny w kurortach są wyższe. To wynika m.in. z faktu, że baza hotelowa jest niewielka w Polsce w porównaniu z krajami Morza Śródziemnego. A także z zależności popyt - podaż. Skoro ludzie chcą tyle płacić, to płacą - mówili eksperci w Czwórce, ekonomista Marek Zuber i Marcin Matyja z Akademii Leona Koźmińskiego.

Według raportu "Dług po europejsku" przygotowanego przez Millward Brown, co dziesiąty Polak decyduje się na pożyczkę, żeby sfinansować wakacyjny wyjazd. A według doniesień Eurostatu 40 proc. naszych rodaków deklaruje, że nie stać ich na tygodniowe wakacje poza domem. Pod tym względem plasujemy się na niechlubnym 17. miejscu w krajach UE.

Jak dużym obciążeniem dla budżetu Polaków są wakacje? Ilu z nas skłonnych jest zadłużyć się na wypoczynek i czy warto to robić, a jeśli tak, to jakich zasad przestrzegać? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Goście: Marek Zuber (ekonomista), Marcin Matyja (Akademia Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 25.06.2018

Godzina emisji: 15.07

kd

Czytaj także

Wakacje na kredyt? Nie w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 13:12
Polacy wolą zostać w domu, niż pożyczać pieniądze na wakacje. Dlaczego tak się dzieje? O tym w środowy poranek w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy warto zadłużać się na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 17:00
Pieniądze pożyczamy już nie tylko na kupno domu, czy samochodu, ale też na wakacje. - Pieniądze pożyczane na urlop są droższe niż te, które dostaniemy w kredycie hipotecznym - ostrzega ekonomista Łukasz Kozłowski.
rozwiń zwiń