Karta czy gotówka? Pieniądze na wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 20:23
Czy na zagraniczne wakacje lepiej zabrać ze sobą kartę, czy gotówkę - co bardziej się opłaca i która z tych opcji jest bezpieczniejsza?
Audio
  • Finansowanie wakacji - lepiej mieć przy sobie kartę czy gotówkę? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: FabrikaSimf/Shutterstock.com

Awarie systemu bankowego, brak prądu - to może przydarzyć się wszędzie. Dlatego warto mieć przy sobie drugą kartę kredytową, a także "uniwersalną walutę", która w danym regionie świata jest mocna, np. dolary Dominika Nawrocka

Wakacje są czasem poważnych wydatków, a do kosztów realnych należy doliczać wszelkie prowizje bankowe, czy różnice w kursach walut. - Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie się na te wydatki, wiedza o kraju, do którego się wybieramy, i prawidłowe zaplanowanie wakacji - tłumaczyła Dominika Nawrocka. Jak przekonywała, w portfelu warto mieć zarówno dwie karty kredytowe, jak i gotówkę. - W Polsce mamy bardzo dobrze rozwiniętą bankowość elektroniczną i wydaje nam się, że w innych krajach na świecie też tak jest, a to nie prawda. Dlatego warto mieć przy sobie także tradycyjne pieniądze - mówiła ekspertka w Czwórce.  

Należy pamiętać, że po wakacjach wracamy do domu i do pensji jest trochę czasu. Dlatego nie wydawajmy wszystkiego, co mamy. Ustalmy sobie budżet i się go trzymajmy Dominika Nawrocka

Jeśli zdecydujemy się zabrać gotówkę, to gdzie wymieniać pieniądze i kiedy płacenie gotówką jest tańsze niż kartą? Czym są karty wielowalutowe i jakie prowizje naliczają banki od transakcji bezgotówkowych? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

W nagraniu całej godziny audycji sprawdziliśmy też, czym są parabanki i na co zwracać uwagę podczas podpisywania umów kredytowych >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Dominika Nawrocka (autorka bloga i książki "Kobieta i pieniądze")

Data emisji: 19.06.2018

Godzina emisji: 14.07

kd

Czytaj także

Kantory online. Bezpieczny sposób na wymianę waluty przed urlopem?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 18:57
W Polsce dynamicznie rozwija się rynek kantorów internetowych. Zamiast nosić przy sobie duże sumy pieniędzy wolimy w bezpiecznym zaciszu domu zrobić przelew.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile kosztują marzenia i jak je zrealizować?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 15:00
Egzotyczna podróż, sportowe auto, dom w górach - to marzenia wielu z nas. - By je spełnić, warto przekuć je w realne plany - radzi Dominika Nawrocka, autorka bloga i książki "Kobieta i Pieniądze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finanse w związku, czyli jak żyć razem długo i szczęśliwie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 16:06
Podobno kłótnie o pieniądze najszybciej zabijają miłość. Jak o nich rozmawiać, skoro dla wielu z nas finanse to temat tabu?
rozwiń zwiń