Pożegnanie królowej Elżbiety II na brytyjskich przedmieściach

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 10:25
Oczy całego świata zwrócone są na Wielką Brytanię. Dziś obywają się tam uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II. 
Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat
Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 latFoto: Lorna Roberts/Shutterstock

Poniedziałek, 19 września, jest dla wielu Brytyjczyków dniem wolnym od pracy. Zamknięta została większość sieci handlowych, restauracje, kina. Wszystko po to, żeby nie zakłócać uroczystości pogrzebowych królowej Elżbiety II i godnie uczcić zmarłą monarchinię.

Uroczystości związane z pochówkiem królowej odbywają się w Londynie. - Dostanie się tam w dniu pogrzebu to nie lada wyzwanie. Trudno było znaleźć bilety kolejowe na połączenia ze stolicą Wielkiej Brytanii, a te, które jeszcze były dostępne, osiągały astronomiczne ceny - mówi Szymon Jaworski. - Myślę, że nie tylko ja miałem ten problem.

Wielu Brytyjczykom udało się jednak dotrzeć do Londynu. Miliony żałobników czekają na trasie przejazdu konduktu, a według szacunków na całym świecie blisko cztery miliardy ludzi obejrzą relację na żywo za pośrednictwem telewizji i internetu.

Królowa Elżbieta będzie pierwszą monarchinią od czasów Jerzego II, której nabożeństwo żałobne będzie się odbywało w opactwie westminsterskim. - Świątynia może pomieścić dwa tysięcy osób. W uroczystościach pogrzebowych będą brali udział politycy i oficjalni goście z całego świata - mówi reporter Czwórki. - Zaproszenia na uroczystość nie otrzymali przedstawiciele władz Rosji, Białorusi, Birmy, Syrii, Wenezueli i Afganistanu - dodaje.

Dla mieszkańców Wysp śmierć królowej Elżbiety II to duża strata. - To dla nas prawdziwa tragedia i koniec trwającej ponad 70 lat ery. Teraz wchodzimy w nową. Wciąż trudno w to uwierzyć, bo królowa żyła bardzo długo - mówił Brytyjczyk Andrew w rozmowie z Szymonem Jaworskim. - W ciągu ostatnich miesięcy chorowała. To, że Pałac Buckingham czekał tak długo z upublicznieniem informacji o stanie jej zdrowia, do 8 września, już wydało się nam podejrzane. Jeżeli chodzi o króla Karola III, to będzie musiał unieść ciężar, który dotychczas nosiła jego matka. Tylko czas pokaże, czy będzie umiał to zrobić.


Posłuchaj
12:22 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Elżbieta II Szymon jaworski 19.09.2022.mp3 O uroczystościach pogrzebowych królowej Elżbiety II - Szymon Jaworski (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziAdam Smolarek

Gość: Szymon Jaworski

Data emisji: 19.09.2022

Godzina emisji: 8.15

aw/kd

Czytaj także

5 rzeczy, które nie istniały, gdy 70 lat temu Elżbieta II zasiadła na brytyjskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 05:50
Gdy w 1952 roku obejmowała tron po swoim ojcu Jerzym VI, na czele Związku Radzieckiego wciąż stał Józef Stalin. Rok później, 2 czerwca 1953 roku, miała miejsce oficjalna koronacja Elżbiety na królową Wielkiej Brytanii. Od tego czasu świat zmienił się nie do poznania. 
rozwiń zwiń