Uczymy się języków. "Aplikacje nie wystarczą, warto mieć lektora"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 10:30
Spośród języków obcych najchętniej wybieramy naukę angielskiego, ale sięgamy też po nieco bardziej egzotyczne, m.in. japoński. - Nauka każdego kolejnego języka obcego pomaga nam się rozwijać i warto to robić - przekonywała Julia Kuberska, edukatorka.
Jak najskuteczniej uczyć się języków obcych?
Jak najskuteczniej uczyć się języków obcych?Foto: Shutterstock

Statystyki podają, że zainteresowanie nauką języków w Polsce stale rośnie. Poza przyswajaniem najbardziej popularnego u nas języka obcego - angielskiego - młodzież zaczyna także sięgać po nieco mniej oczywiste, takie jak hiszpański, niemiecki, ale także norweski, japoński, duński, a także ukraiński. - Największą grupą społeczną są ludzie z wyższym wykształceniem, ale języków obcych uczą się dzieci od najmłodszych lat, nierzadko już w żłobku, a także w przedszkolu - mówiła Julia Kuberska, lektorka i dyrektor ds. edukacji i rozwoju Tutore Poland. - Z każdym kolejnym językiem nauka jest nieco łatwiejsza. Jeśli języki będą do siebie podobne, mogą zacząć nam się mieszać.

Jak podkreślała ekspert, warto uczyć się języków z różnych grup. - Jest to ciekawe ze względu na różnorodność, jeśli języki nie "nachodzą" na siebie. Nasz mózg będzie je chętniej przyswajał - mówiła. - Są ludzie, którym świetnie to idzie, innym przychodzi to trudniej. Najłatwiej jest uczyć się nowych słów do 13. roku życia, potem robimy to wolniej - tłumaczyła Julia Kuberska. 

Sprawdź także:

Postanowienie noworoczne to dla nas doby pretekst, by zacząć uczyć się języka obcego. - Chcemy to robić, poszerzać swoje kompetencje i wiedzę. Motywacja jest oczywiście największa na samym początku, czyli w styczniu. Energia potem spada, więc warto zapisać się na kursy grupowe, by motywować się wzajemnie - mówiła ekspert. W sieci mamy do dyspozycji także aplikacje, które pomagają nam w nauce. - Sugerowałabym jednak, by nie rezygnować z lektora. Chodzi o to, by przełamać barierę językową i zacząć mówić. Żeby to zrobić, niezbędny jest kontakt z człowiekiem - podkreślała. 

Posłuchaj
10:05 czwórka języki PR4_AAC 2023_01_23-09-13-01.mp3 Kto w Polsce uczy się języków obcych i po co to robimy? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

- Zwykle przy wyborze szkoły językowej sugerujemy się jej jakością i renomą, czyli opiniami innych użytkowników na jej temat. Czynnik finansowy także jest dla nas istotny, liczy się również atmosfera w placówce i podczas zajęć - wyliczała gość Czwórki. Do szkół uczęszczają najczęściej osoby między 18. a 40. rokiem życia. - Coraz częściej widzimy jednak zaangażowanie "silversów", czyli osób po pięćdziesiątce, które chcą się uczyć i rozwijać - mówiła Julia Kuberska.

***

obacz także: 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Julia Kuberska (lektorka, dyrektor ds. edukacji i rozwoju Tutore Poland)

Data emisji: 19.01.2023

Godzina emisji: 09.15

kd