Jak nauczyć się chińskiego? Systematycznie i cierpliwie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 19:10
Przystępując do nauki języka chińskiego należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. - Osobom, które uczą się chińskiego powtarzam, że jest to hobby na całe życie - mówi Marta Ogarek z Instytutu Konfucjusza w Krakowie. - Osobom niecierpliwym nastawionym na efekt, polecam język chiński jako trening ćwiczenia cierpliwości.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maridav

Język chiński należy do jednych z trudniejszych do nauczenia, jednak z roku na rok wzrasta zainteresowanie jego nauką. Przystępując do potyczek z chińskim warto być systematycznym i znaleźć dodatkowo czas na pisanie znaków, które są nieodłącznym elementem nauki tego języka. Jak mówi gość audycji żeby zacząć uczyć się chińskiego również trzeba pozbyć się wstydu, ponieważ w trakcie nauki będziemy wydawać dziwne dźwięki. Pomaga też w miarę czuły słuch, bo w mandaryńskim obowiązują 4 tony i ton neutralny. Od intonacji zależy co chcemy zaakcentować i co oznacza dane słowo.

- Nie mam za grosz słuchu muzycznego, jednak nie powstrzymało mnie to przed nauką języka chińskiego - opowiada gość audycji. - Nie ma się więc co uprzedzać, że jeżeli nie mamy słuchu muzycznego to ten język nie jest dla nas. Spokojnie można zacząć jego naukę.

Posłuchaj
10:44 Czwórka/ Czat Czwórki = chiński- mandaryński 16.09.2021.mp3 Marta Ogarek z Instytutu Konfucjusza w Krakowie opowiada o nauce chińskiego (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Chiński nie jest prosty, ale dlatego jest niezwykle fascynujący, jak mówi Marta Ogarek różnice zakodowane są już na poziomie aksjomatu zupełnie inaczej niż u nas. - Ucząc się języka wchłaniamy zupełnie inny światopogląd i postrzeganie całej rzeczywistości językowej i nie tylko, bo ten język jest zatopiony w społeczeństwie - tłumaczy. - Przy nauce chińskiego, w odróżnieniu do angielskiego, ucząc się go musiałam wiele dowiedzieć się o kulturze Chin. W przypadku języka chińskiego trzeba tą kulturę poznać dogłębnie, żeby się tym językiem posługiwać biegle i myślę, że to jest największa różnica i trudność.

ZOBACZ WIĘCEJ Podróże z Czwórką >>>

W trakcie nauki języka chińskiego niezwykle ważne jest nauczenie się znaków, zwykle zaczyna się od prostych form, przechodząc do bardziej skomplikowanych. - Były różne eksperymenty, żeby uczyć się języka chińskiego bez znaków jednak ja tego nie uznaję - mówi lektorka. - Te znaki są niezbędne, żeby zrozumieć kulturę, a co za tym idzie znaków trzeba uczyć się od samego początku.

ryż chinka 1200.jpg
Nie taki język chiński straszny jak go malują

Sprawdź także:

Jak twierdzi gość Czwórki z większością dźwięków pojawiających się w chińskim powinniśmy sobie poradzić, bo w naszym języku mamy podobne. - Jedyne co musimy opanować to tony, dodać przydech w odpowiednim miejscu i voila - śmieje się Marta Ogarek. - W języku chińskim nie ma odmian, w momencie kiedy budujemy czasy, aspekty są budowane za pomocą partykuł. Także trzeba wiedzieć w którym miejscu zdania należy umieścić odpowiednią partykułę i tak działa gramatyka. 

Źr. Youtube/Język CHIŃSKI/ Podstawowe słowa, zwroty i wyrażenia w języku chińskim mandaryńskim

Jak szybko można nauczyć się chińskiego? Jak w przypadku każdego języka to zależy od indywidualnych zdolności. - Nasz mózg działa jak mięsień jeśli przyzwyczaimy go do nauki nowych języków, to kolejny powinien nam pójść łatwiej jeżeli mamy do tego jakieś predyspozycje - przekonuje rozmówczyni Piotra Firana. - Wyznawaniem dla nauczyciela jest fakt, że nie wszyscy chcą mówić, ale jak nie chcą mówić to się nie nauczą. Więc im ktoś szybciej przełamie barierę językową i zacznie mówić tym szybciej zacznie się komunikować, a wszystko zależy od determinacji. 

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Marta Ogarek (koordynatorka programu nauczania, Instytut Konfucjusza w Krakowie)

Data emisji: 16.09.2021

Godzina emisji: 15.18

aw


Czytaj także

Ciepła woda, dobry wiatr i puste plaże. Witamy w Chałupach

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 15:40
Budziszew, Budziszewo, wieś Ceynowa, wreszcie Chałupy. Pierwsza wzmianka o mekce polskich surferów pojawiła się w połowie XVII stulecia. Dziś nikt nie ma wątpliwości, gdzie leży słynne letnisko i co jest jego największą atrakcją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papryka, słodkości i langosz - tak smakuje Budapeszt

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 15:29
W węgierskiej kuchni nie jest niskokalorycznie ani dietetycznie. Bo Węgrzy lubią głęboki tłuszcz i intensywne przyprawy. Na pewno można spodziewać się bogactwa świeżych warzyw - zwłaszcza odmian papryki. Są langosze, paprykarze i leczo, nie brakuje też słodkości. 
rozwiń zwiń