Chcesz być motorniczym? Sprawdź się w symulatorze

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 13:37
- Przyszły motorniczy uczy się w kabinie, umieszczonej na ruchomej platformie. Jeśli w trakcie szkolenia wejdziemy w zakręt zbyt dynamicznie, albo za bardzo przyspieszymy, natychmiast odczujemy efekty naszych działań - mówili prof. Agnieszka Tubis, oraz prof. Artur Kierzkowski, naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. 
Jak działa symulator kabiny motorniczego?
Jak działa symulator kabiny motorniczego? Foto: Shutterstock.com/Aleksandar Malivuk

Obecnie kandydaci na motorniczych i kierowców tramwajów szkolą się i poznają tajniki swojej przyszłej pracy, siedząc na stabilnej powierzchni przed płaskim monitorem komputerowym. Innowacja, stworzona przez badaczy z Politechniki Wrocławskiej, ma być rewolucją w tej dziedzinie i sprawić, że poziom zaangażowania adeptów w naukę wzrośnie.

W kabinie symulatora będzie można sprawdzić, jak poradzimy sobie w przeróżnych warunkach pogodowych: deszczu czy śniegu. Jak przekonywali twórcy, możliwe są tu "dynamiczne scenariusze szkoleniowe". - Po wejściu do środka kabiny mamy odczuwać warunki, które panują w prawdziwym pojeździe. Możemy zmieniać aurę, natężenie ruchu, ale także wybierać zachowania pieszych, którzy na przykład wchodzą przed pojazdem na tory - tłumaczył kierujący projektem prof. Artur Kierzkowski.

Urządzenie pokaże także stan zdrowia, czyli parametry życiowe, oraz szybkość reakcji przyszłego kierowcy. Ma zostać wyposażone w nowoczesne skanery i czujniki, m.in. eye tracking, umożliwiający śledzenie wzroku kandydata. - Może być tak, że motorniczy uderzył w pieszego, bo nie był dostatecznie skoncentrowany. Dzięki wynikom naszych badań będzie można to ocenić - podkreślała prof. Agnieszka Tubis.

Posłuchaj
03:56 _PR4_AAC 2023_02_22-08-13-08.mp3 Jak działa symulator jazdy w kabinie, przeznaczony do nauki dla przyszłych motorniczych? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Po polskich miastach jeżdżą tramwaje różnych producentów, a ich wnętrza różnią się od siebie. - Dlatego ten symulator zakłada, że będziemy mieć wymienne pulpity. Osoba szkolona będzie mogła więc podnieść swoje kompetencje w obsłudze różnych platform - opowiadała prof. Agnieszka Tubis. Autorzy symulatora wciąż udoskonalają swój projekt, a obecnie trwają prace nad zakupem kolejnych komponentów urządzenia. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 22.02.2023

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń