Penthouse o debiutanckiej płycie: piosenki bez tłuszczu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 12:10
- Z popiołów powstajemy, żeby zabawiać - mówią członkowie zespołu Penthouse. - Dajemy słuchaczom muzykę, w której mogą się zatracić albo odnaleźć. Każdy może się czuć zaproszony.  
Zespół Penthouse, Święty i Bolek.
Zespół Penthouse, Święty i Bolek.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

Zespół wydał właśnie swoją pierwszą płytę "Music Undersea", ale członkowie grupy debiutowali dużo wcześniej. Penthouse tworzą m.in. muzycy, którzy grali wcześniej w The Black Tapes i Ahimsie. - Podkreślamy jednak, że jesteśmy młodym zespołem, bo Penthouse działa dopiero od roku z kawałkiem - opowiada wokalista Święty. - Jesteśmy "szerokim klubem", nasz skład liczy osiem osób. I mimo że jesteśmy zaawansowani metrykalnie, to jest to dla nas nowe doświadczenie - dodaje gitarzysta Bolek.

Pod względem stylistycznym to rozrywkowy rock’n’roll z nutką melancholii i soulowego klimatu. Od strony formalnej - kombinacja głosów i grubych plam dźwięków. - Z jednej strony mamy tutaj ukłon w stronę PJ Harvey i Nicka Cave'a, z drugiej - amerykański soul z lat 70. I jazz z wytwórni Blue Note - wymieniają goście Czwórki. - Jesteśmy retro i ciągnie nas do retro brzmień. Ale naszą intencją nie było to, żeby brzmieć w jakimś określonym stylu. Bolek pisze świetne melodie, które są "bez tłuszczu". To jedna z jego największych zalet, którą odkryłem już na początku naszej współpracy. Fani zespołu podkreślają, że Penthouse wypełnia pewną lukę w rocku, który w Polsce jest bardzo popularny, ale nie miał do tej pory polskiego odpowiednika.

Perkusistą grupy, a także twórcą identyfikacji wizualnej zespołu jest Dawid Ryski - uznany grafik i ilustrator, któremu największą przyjemność sprawia projektowanie plakatów koncertowych. Przygotowywał je m.in. dla zespołów Franz Ferdinand, Zola Jesus, Gossip i Afghan Whigs.

penthouse // i'been thinking of you | Antena Krzyku

- Żyjemy w czasach, w których muzykę się ogląda. Zależało nam, żeby te utwory przełożyć na obrazy, zwłaszcza że śpiewamy po angielsku - wyjaśnia gitarzysta. - W trakcie pracy nad klipami okazało się, że sprawia nam to ogromną radość, więc niezależnie od tego, ile osób to obejrzy, nadal będziemy działać w ten sposób.

Posłuchaj
15:18 Czwórka Pierwsze słyszę - penthouse 31.05.2023.mp3 Zespół Penthouse - doświadczeni debiutanci (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Święty (wokalista zespołu Penthouse), Bolek (gitarzysta zespołu Penthouse)

Data emisji: 31.05.2023

Godzina emisji: 08.20

kul

Czytaj także

The Velvet Underground & Nico. "Banan, który zmienił historię muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 13:00
50 lat temu ukazała się płyta, której nikt nie chciał grać i o której nikt nie chciał pisać. Trudno wyobrazić sobie historię muzyki bez debiutanckiego krążka The Velvet Underground nagranego razem z Nico.
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Cure. O wszystkich strachach Roberta Smitha

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 10:50
W 2018 roku The Cure będą świętować 40-lecie istnienia. - To zespół który zmienił mroczną prostotę w dziedzinę sztuki - opowiada dziennikarka muzyczna Ula Kaczyńska.
rozwiń zwiń