The Velvet Underground & Nico. "Banan, który zmienił historię muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 13:00
50 lat temu ukazała się płyta, której nikt nie chciał grać i o której nikt nie chciał pisać. Trudno wyobrazić sobie historię muzyki bez debiutanckiego krążka The Velvet Underground nagranego razem z Nico.
Audio
  • Jak powstawała debiutancka płyta The Velvet Underground & Nico? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Projekty okładek debiutanckiej płyty The Velvet Underground  Nico. W pierwszej wersji na okładce był tylko banan i nazwisko Andyego Warhola. Kilka lat później pojawiła się nazwa wykonawców
Projekty okładek debiutanckiej płyty The Velvet Underground & Nico. W pierwszej wersji na okładce był tylko banan i nazwisko Andy'ego Warhola. Kilka lat później pojawiła się nazwa wykonawców Foto: PAP/EPA/JAN-PHILIPP STROBEL

Czytaj także
david byrne 1200 pap.jpg
Talking Heads - zespół muzycznych erudytów

Do tej współpracy nie doszłoby gdyby nie Andy Warhol. - Twórca pop-artu szukał zespołu, który wpisałby się w wizję filmu, nad którym pracował. Kiedy na jego drodze stanęli Lou Reed i John Cale zdał sobie sprawę, że właśnie ich szukał. Potem wpadł na pomysł, żeby muzyków połączyć z charyzmatyczną modelką, która nie chciała być muzą Coco Chanel. z nico - opowiada dziennikarka muzyczna Ula Kaczyńska.

Większość piosenek na debiutancki album The Velvet Underground powstała w trakcie 8-godzinnej sesji w podupadającym studiu na Manhattanie i dziś jest świadectwem tego, co działo się w Nowym Jorku w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Więcej o okładce, która stała się dziełem sztuki i bananie słynniejszym od płyty w materiale Martyna Ogonek.

Maciej Majewski W The Velvet Underground ścierały się wielkie osobowości artystyczne, które nie mogły ze sobą dojść do porozumienia. Czas pokazał, że w grę wchodziła jedynie współpraca "z doskoku". Tak jak w The Police   

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 16.11.2017

Godzina emisji: 7.11

kul/ac

Czytaj także

Nirvana. "Hymn o niczym i wypolerowane melodie"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 16:50
24 września ukazał 1991 roku ukazał się album "Nevermind" Nirvany. Ta płyta zmieniła nie tylko muzykę, ale również styl życia i ubierania się oraz poglądy całego pokolenia. Zmieniła także życie lidera zespołu Kurta Cobaina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bob Dylan - od gwiazdy folku do legendy rocka

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 14:00
- To ojciec piosenki, która mówi o sprawach ważnych, która nie służy wyłącznie rozrywce - mówił Filip Łobodziński, muzyk, tłumacz, autor książki o twórczości Boba Dylana "Duszny kraj".
rozwiń zwiń