"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Nordycki, nordyczny i nordyjski - co łączy te słowa?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 07:51
Wszystkie trzy przymiotniki mają takie samo główne znaczenie: "północnoeuropejski", albo "skandynawski". Różnią się jedynie łączliwością, czyli kontekstem, w jakim się ich używa.
Najbardziej uniwersalne jest określenie nordycki. Mogą być nordyckie rysy twarzy, kraje nordyckie, plemiona nordyckie czy mitologia nordycka
Najbardziej uniwersalne jest określenie "nordycki". Mogą być nordyckie rysy twarzy, kraje nordyckie, plemiona nordyckie czy mitologia nordyckaFoto: Shutterstock.com/Nejron Photo
  • Co łączy te trzy podobnie brzmiące przymiotniki: nordycki, nordyjski i nordyczny?
  • Dlaczego warto poznawać tajniki języka polskiego - jakie jeszcze ciekawostki można w nim odkryć? 
  • Co łączy słowo "nordyjski" z twórczością Szekspira?

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem sprawdziliśmy, co łączy trzy bardzo podobnie brzmiące przymiotniki: nordycki, nordyczny i nordyjski.

Nordycki i nordyczny - czy te słowa coś łączy?

Jak podaje strona NCK "Ciekawostki językowe / Ojczysty – dodaj do ulubionych", najbardziej wszechstronny, uniwersalny jest przymiotnik "nordycki": mogą być nordyckie rysy twarzy, kraje nordyckie, plemiona nordyckie czy mitologia nordycka. 

Przymiotnik "nordyczny" jest współcześnie rzadko używany, a niegdyś stosowany był przede wszystkim w etnografii i antropologii: typ nordyczny to "typ antropologiczny białej rasy, charakteryzujący się wysokim wzrostem, smukłą budową ciała, nieco wydłużoną głową, wąską twarzą, jasną skórą oraz jasnymi, często falistymi włosami i niebieskimi oczami, występujący licznie u wybrzeży Morza Północnego i Bałtyku, zwłaszcza w krajach skandynawskich" - możemy przeczytać na stronach Uniwersalnego Słownika Języka Polskiego PWN.

Nordyjski a Szekspir - to zupełnie inna historia

"Nordyjski" to zaś przymiotnik stosowany najczęściej w odniesieniu do literatury i sztuki. Tu może występować na przykład literatura staronordyjska, sztuka staronordyjska, a także pojawiający się w zestawieniach mających charakter stereotypów, na przykład: "próbowano twórczość [Szekspira], tak daleką od nordyjskiego opanowania i zrównoważenia, tłumaczyć jego celtyckim pochodzeniem".

Posłuchaj
02:04 _PR4_AAC 2023_07_18-07-31-05.mp3 Ojczysty - dodaj do ulubionych. Czym różnią się słowa nordycki, nordyjski i nordyczny? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

___
Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych"
 ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Język polski należy do najtrudniejszych języków świata. Badanie pochodzenia słów i ich ewolucji to fascynująca podróż przez historię i zwyczaje. Martyna Matwiejuk w audycji "Pierwsze słyszę" o godz. 7.30 do końca roku będzie wyjaśniać, dlaczego niektóre memy powodują, że "śmiejemy się do rozpuku", sprawdzi też językowy rodowód "kundla", skąd się wziął "majsterklepka" i jaką miarą jest "łut szczęścia". 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras./kd/aw

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Miłośnik, czy entuzjasta? 

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 08:57
Czy określeń "miłośnik" i "entuzjasta" - wyrażających pełen pasji i zaangażowania stosunek wobec czegoś, można używać zamiennie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się wzięło słowo flaga?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 08:57
Flaga to słowo przechodnie. Do języka polskiego przywędrowało w XVIII wieku z języka niemieckiego. Język niemiecki zapożyczył je z języka holenderskiego, do którego z kolei flaga przeszła z angielskiego. 
rozwiń zwiń