Najbogatsze kraje świata. Luksemburg, Słowenia, Botswana?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 12:00
Wojciecha Siryk interesują najbogatsze państwa lub te najszybciej rozwijające się na świecie lub w regionie. To właśnie do nich podróżuje i o nich opowiada na swoim kanale. 
Kompas Wojciecha Siryka wskazuje najbogatsze państwa świata
Kompas Wojciecha Siryka wskazuje najbogatsze państwa świataFoto: Shutterstock
 • Wojciech Siryk to twórca internatowy autor filmów Ten świat jest nasz. 
 • Na swoim kanale opowiada o najbogatszych krajach świata i tych najszybciej rozwijających się. 
 • Znajdziemy ten opowieści o Luksemburgu, Słowenii, Botswanie, Hong Kongu czy Tajwanie. Autor porusza kwestie historyczne, ekonomiczne czy polityczne.
 • Botswana  to najbogatszy kraj Afryki Subsaharyjskiej
 • Azja fascynujący region czterech tygrysów.

Wojciech Siryk to twórca internetowy, dziennikarz, przedsiębiorca, autor filmów Ten świat jest nasz, w których opowiada o historii, ekonomii, sytuacji społeczno-politycznej najbogatszych krajów. 

- Interesują mnie i staram się opowiadać o najbogatszych krajach i tych najszybciej rozwijających się na świecie albo w regionie - zdradza gość Czwórki. - Nie zawsze mi to wychodzi, pandemia pokrzyżowała mi wiele planów. W tym okresie zamiast dalszych wypraw zaprezentowałem: Luksemburg - najbogatsze państwo Unii Europejskiej czy Słowenię - najbogatsze państwo Słowian - dodaje. 

Wśród wielu państw świata prezentowanych przez Wojciecha Siryka na jego kanale odnajdujemy m.in. Botswanę, czyli najbogatszy kraj Afryki Subsaharyjskiej czy Chile, najbogatszy kraj Ameryki Łacińskiej. Obie te podróże nie były łatwe, Chile dodatkowo było najdalszą wyprawą Czwórkowego gościa. - Nie jest łatwo nagrać filmy na drugim końcu świata - przyznaje w rozmowie z Kamilem Jasieńskim. - Chyba zacząłem to robić, bo nie wiedziałem, jak bardzo jest to trudne. Ja nie jestem typowym vlogerem podróżniczym. Nie nagrywam filmów z ręki, nie wymyślam opowieści na bieżąco. Scenariusze przygotowuję wcześniej, przekazuję bardzo dużo merytorycznych treści, historycznych, gospodarczych. Przygotowuję to przez wiele godzin. 


Posłuchaj
19:10 czwórka pierwsze słyszę 24.07.2023.mp3 O najbogatszych krajach świata opowiada Wojciech Siryk (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 

Wojciech Siryk opowiada w swoich materiałach o:

 • historii danego kraju, od genezy przez dalsze losy, skupiając się najmocniej na ostatnich 100-200 latach
 • gospodarce - modelu ekonomicznym, stawkach podatkowych
 • typie gospodarki - czy jest ona liberalna czy sterowana.

Zdarza się, że pieczołowicie przygotowany scenariusz po odbytej podróży wymaga poprawek. - Z mojego doświadczenia wynika, że można pokusić się o stwierdzenie, że podróż może zakrzywiać odbiór kraju, szczególnie taka podróż na tydzień, na dwa, bo to niewiele. Widzimy tylko wycinek kraju - uważa gość Czwórki. - W przygotowywaniu scenariusza pomocny jest internet, sprawdzone źródła, wiedza i kontakty z ludźmi. Moje treści to miks tych komponentów - zdradza. 

Botswana - najbogatsza w Afryce Subsaharyjskiej

- Przed wyjazdem do Botswany nawiązałem kontakt z polskimi misjonarzami, którzy tam pracowali w przeszłości i podzielili się ze mną wiedzą i znajomościami - opowiada podróżnik. - Bardzo zadbano o nas, gdy dotarliśmy do Botswany. Nauczyłem się też, że pewne sprawy lepiej załatwić na miejscu np. nie trzeba kupować drogich safari przez biuro turystyczne, bo na miejscu kupimy to dużo taniej. 

O Botswanie możemy usłyszeć, że jest Szwajcarią Afryki. Wojciech Siryk wyjaśnia, że ten kraj swoim regionie bardzo się wyróżnia, jeśli chodzi o rozwój ekonomiczny, stabilność prawną, standardy cywilizacyjne jeśli chodzi o uformowanie i tworzenie państwa. - W tak niebezpiecznym regionie jak Afryka Subsaharyjska Botswana jest krajem innym. Tam nie ma napięć na tle rasowym. W swoim herbie mają też zebry, które symbolizują harmonię między rasami - opowiada. 

Botswana - Diamentowa gospodarka | TEN ŚWIAT JEST NASZ ODC. 05/Wojciech Siryk

Azja - region tygrysów

Jednym z najpopularniejszych filmów na kanale Ten świat jest nasz jest ten opowiadający o sukcesie ekonomicznym Hong Kongu. - Azja mnie bardzo ciekawi. Oczywiście najbogatszy jest ten tzw. świat zachodni, Europa Zachodnia, USA, Australia, Nowa Zelandia. Europa jest nam dość dobrze znana i  pod względem ekonomicznym bardzo do siebie podobna - ocenia podróżnik. - Azja to zupełnie inne państwa. Ekonomia mówi o azjatyckich tygrysach czyli o pierwszych czterech gospodarkach, które w II połowie XX wieku mocno się wybiły:

 • Singapur
 • Hong Kong
 • Tajwan 
 • Korea Południowa

Te państwa są zorganizowane zupełnie inaczej niż kraje Europy Zachodniej. Ich gospodarki są bardziej liberalne, a dodatku różnią się między sobą. 

Gość Kamila Jasieńskiego zdradza, że bardzo podoba mu się Tajwan. Docenia rozwinięte społeczeństwo, zauważą niewielki wskaźnik udziału państwa w rynku, a przy tym brak problemów z dostępem do świadczeń socjalnych. Ten kraj podoba mu się też pod względem turystycznym: wielkie miasta tętniące życiem, a obok mnóstwo "tradycyjnych Chin", które na Tajwanie przetrwały, piękna natura - ponad 200 gór wyższych niż 3000 metrów. 

Polska fascynujący kraj 

Polacy często na swój kraj patrzą krytycznie. Wojciech Siryk ocenia jednak, że dla obcokrajowców jest on bardzo fascynujący pod względem ekonomicznym. - Musimy podkreślić, że Polska w ciągu ostatnich 30 lat rozwijała się bez przerwy. Do czasu pandemii nie odnotowaliśmy recesji. Jesteśmy jednym z nielicznych takich państw - zauważa. - Oczywiście ten rozwój nie był tak duży jak w przypadku azjatyckich tygrysów, ale był. 

W najbliższym czasie na kanale Czwórkowego gościa możemy spodziewać się aż sześciu nowych materiałów. W dwóch odcinkach opowie o Anglii, w dwóch o Irlandii i kolejnych o Kambodży. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Wojciech Siryk (autor kanału You Tube Ten świat jest nasz)

Data emisji: 24.07.2023

Godzina emisji: 08.13

pj