Erasmus w Słowenii. Piękno przyrody, zabytki i... nauka

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 11:53
Słowenia - jeden z najbardziej zielonych krajów w Europie, pełen pięknych widoków. Jej stolicą jest Ljubljana - miasto, w którym Ola Pawelec spędziła pół roku na studenckiej wymianie.
Audio
  • Ola Pawelec opowiada o swoim pobycie na Erasmusie w Słowenii (Dajesz radę/Czwórka)
Ljubljana - panorama miasta
Ljubljana - panorama miastaFoto: xbrchx/Shutterstock.com

Tuluza 1200x660.jpg
Studia w Tuluzie. Długie wykłady, rugby i rzeka

Słowenia jest kierunkiem niedocenianym przez naszych rodaków. Tymczasem ten 15 razy mniejszy od Polski kraj, jest nie tylko miejscem arcyciekawym pod względem turystycznym, ale także świetną "bazą wypadową" dla chcących zwiedzać Bałkany. - Wszędzie są trasy szybkiego ruchu, a studenci mają zniżki w wypożyczalniach samochodów, dlatego jest to łatwiejsze. Zwiedziliśmy więc także Włochy, Austrię, czy Węgry - wspominała Pawelec i opowiadała o urokach samej Ljubljany. - To miasto znajduje się w dolinie i otoczone jest przez góry. Właściwie widok z każdego okna robi niesamowite wrażenie - opowiadała.

Ola Pawelec Po przyjeździe zaskoczył mnie fakt, że Ljubljana to bardzo kameralne miasto. Nie ma tam wieżowców, biurowców, tłumu. To połączenie najładniejszych, mniejszych miast w Polsce.

Jak wyglądały przygotowania do wyjazdu i w jaki sposób Ola Pawelec przebrnęła przez słoweńską biurokrację? Jak mieszka się w tym kraju i jak wygląda, oraz ile kosztuje tamtejsze studenckie życie? Czego można nauczyć się na studiach i dlaczego jest tam trudniej niż w Polsce, a także dlaczego - wybierając Słowenię na Erasmusa - warto zabrać ze sobą słodycze? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Goście: Ola Pawelec (spędziła pół roku na Erasmusie w Ljubljanie)

Data emisji: 26.04.2017

Godzina emisji: 14.08

kd/jsz

Czytaj także

Studia w fińskim Jyväskylä. "Cisza i natura"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 15:20
Studia w Finlandii to doświadczenie całkiem odmienne od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. - Na "dzień dobry" usłyszeliśmy od Polaka, który wracał do domu, że życzy nam miłego życia w lesie. Co to oznacza, dowiedzieliśmy się, kiedy dotarliśmy do Jyväskylä - wspomina Małgorzata Kasperska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus w Rumunii. "Bardzo wysoki poziom nauczania"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 18:00
Tym razem w "Dajesz radę" zachęcamy Was do wyjazdu na naukę do Rumunii - kraju kontrastów, który z otwartymi ramionami wita studentów Erasmusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia w Sheffield. Szok kulturowy gwarantowany?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 17:00
- Gdy pojechałam na studia do Wielkiej Brytanii okazało się, że wszystko, co do tej pory o tym kraju wiedziałam, jest tam zupełnie inne - opowiadała w Czwórce Danusia Dierżanowska, która w Sheffield była na półrocznej wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus +. Jak podobało jej się to miasto? 
rozwiń zwiń