Szyfrowanie danych w sieci i dyskretny urok katarynki - zacznij z nami tydzień

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2023 18:00
W poniedziałkowy poranek zaprosimy na spotkanie z jednym z warszawskich kataryniarzy, powiemy też, jak szyfrowane są informacje w internecie, by nie wykradli ich przestępcy. 
Jak szyfruje się dane w internecie?
Jak szyfruje się dane w internecie?Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

katarynka to wyjątkowy instrument muzyczny. To stosunkowo niewielka skrzynia, z której wydobywa się muzyka. Aby do tego doszło, wystarczy pokręcić korbą. Graniem na takim urządzeniu zajmują się kataryniarze. Gościem porannej audycji po godz. 08.15 będzie właśnie kataryniarz Jan, czyli Jan Jastrzębski. Piewca folkloru warszawskiego, krzewi wśród rodaków sentyment do przedwojennych piosenek. Można spotkać Jana na warszawskiej Starówce. Swoimi utworami gwarantuje on swoim słuchaczom sentymentalny powrót do przeszłości.

Po godz. 08.40 sprawdzimy, w jaki sposób decyzje światowych rządów zmieniają oblicze znanego nam internetu. W sieci szyfruje się znaczną część informacji w celu zapewnienia prywatności. Z tych danych mogą jednak korzystać także przestępcy. Jak się okazuje, cyberprzestępcy nie próżnują, każdego dnia pojawiają się nowe metody wyłudzeń nie tylko danych, ale i pieniędzy. Żeby walczyć z tym zjawiskiem powstaje coraz więcej stron i aplikacji informujących o nowych zagrożeniach w internecie.

Zobacz także:

Gościem "Pierwsze słyszę" po godz. 09.15 będzie Szczepan Ligęza z Travel Games. Stworzył on grę "Ring Routes - Icelandic Summer". Ta hybrydowa gra planszowa, wspierana przez aplikację mobilną, jest połączeniem branży gamingowej z branżą turystyczną i oferuje graczom doświadczenie podróżowania po Islandii.

W audycji zapraszamy także na:

  • serwis kulturalny 
  • serwis sportowy

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w poniedziałek (31.07) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński

kd

Czytaj także

26. Piknik Naukowy. Statystyka nie musi być nudna!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 15:03
Quizy z nagrodami, badania statystyczne - to niektóre z atrakcji, jakie przygotował dla swoich gości z okazji 26. Pikniku Naukowego Urząd Statystyczny w Warszawie. - Każdy znajdzie coś dla siebie - mówił Tomasz Kalbarczyk z US. 
rozwiń zwiń