26. Piknik Naukowy: komputer wodny. "Chcesz policzyć, odkręć kurek"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 11:20
Komputer może działać na wodę - przekonują studenci Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik udowodnią, że mają rację. 
Komputer studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych jest w stanie dodawać czterobitowe liczby. Będzie go można zobaczyć na 26. Pikniku Naukowym. (zdj. ilustracyjne)
Komputer studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych jest w stanie dodawać czterobitowe liczby. Będzie go można zobaczyć na 26. Pikniku Naukowym. (zdj. ilustracyjne)Foto: Lucas Koenig/Shutterstock.com

Liczenie na wodę

Święto nauki organizowane corocznie  przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się w sobotę 27 maja na stadionie PGE Narodowy w Warszawie pod hasłem rewolucje naukowe. - Po researchu, który zrobiliśmy w internecie, kiedy przygotowywaliśmy się do Pikniku Naukowego, okazało się, że za pomocą odpowiednich układów i przepływu wody jesteśmy w stanie dokonać obliczeń, tylko za pomocą jej strumieni - wyjaśnia Michał Grygolec z Koła Naukowego Programowania Urządzeń Mobilnych PJATK. -Wszystko za sprawą grawitacji, dzięki której strumienie wody mogą płynąć w dół. Wykorzystaliśmy do tego plastikowe rurki oraz wydrukowane w 3D bramki logiczne.

Chcesz policzyć, odkręć kurek

Zasada działania jest prosta - jeśli chcemy coś obliczyć, musimy odkręcić kurek. - Woda zlatuje do odpowiedniego kanału i w bramce logicznej może dojść do operacji - wyjaśnia gość Czwórki. - Na przykład do operacji XOR, która jest jedną z podstaw informatyki. Komputer studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych jest w stanie dodawać czterobitowe liczby. Prace nad modelem jeszcze trwają, ale jak przyznaje rozmówca Weroniki Puszkar, jedynym problemem jest fizyka, która czasami ma wpływ na błędne wyniki obliczeń. Z nią nie wygramy - śmieje się młody naukowiec. - Ale te błędy są raczej marginalne i właściwie zależą tylko od interpretacji. 

Sprawdź też:

Historia "wodnego komputera"

- Nasza maszyna nie przypomina klasycznego komputera, a bardziej maszynę liczącą. To system połączonych ze sobą rurek i bramek logicznych, które w naszym projekcie działają na wodę - wyjaśnia Michał Grygolec. - Nie jest to nowy wynalazek, bo już w 1949 roku w Nowej Zelandii studenci przygotowali podobny projekt. Stworzony przez nich komputer wodny miał 2 metry i był wielki, ale jak na tamte czasy miał ogromne możliwości, bo pozwalał symulować procesy ekonomiczne w Wielkiej Brytanii.

Piknik Naukowy. 27 maja 2023 | Centrum Nauki Kopernik

W tym roku Piknik Naukowy odbędzie się już po raz 26. W wydarzeniu weźmie udział ponad sto instytucji z kraju i zagranicy, a entuzjaści scenicznych pokazów naukowych będą mogli liczyć na spektakularne występy oraz rozmowy z prowadzącymi

Posłuchaj
10:42 CZWÓRKA stacja nauka - komputer wodny 17.05.2023.mp3 Jak działa wodny komputer? (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Michał Grygolec (Koło Naukowe Programowania Urządzeń Mobilnych, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych) 

Data emisji: 17.05.2023

Godzina emisji: 12.25

kul

Czytaj także

Demeter w kosmosie. Misja studentek AGH w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 14:40
Grupa studentek Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zrealizowała wyjątkową misję kosmiczną, podczas której sprawdziła, jaki wpływ na organizm kobiety mają nowe środowisko i izolacja. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hexa 4. Studencka rakieta na międzynarodowym konkursie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 16:40
Członkowie grupy PUT Rocket Lab z Politechniki Poznańskiej zakończyli pracę nad swoją nową konstrukcją. Ich Hexa 4 weźmie udział w kolejnej odsłonie zawodów młodych konstruktorów rakiet Space Sport America Cup.
rozwiń zwiń