"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Srogi miesiąc w kalendarzu

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 07:22
- To najcieplejszy luty w historii pomiarów - mówią synoptycy. A ci, którzy interesują się polszczyzną, zachodzą w głowę, co dalej z polskimi przysłowiami. Czy anomalie pogodowe zmienią naszą tradycję?
Dawniej, kiedy nadchodził luty, wszyscy byli gotowi na mróz i ostrą zimę. (zdj. ilustracyjne)
Dawniej, kiedy nadchodził luty, wszyscy byli gotowi na mróz i ostrą zimę. (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com
  • W dawnej polszczyźnie słowo luty to przymiotnik o znaczeniu "srogi, okrutny".
  • Drugi miesiąc roku stał się "lutym" ze względu na pogodę. Był najzimniejszy ze wszystkich.
  • Dawniej istniał rzeczownik "lutość", czyli "srogość", od który pochodzi dzisiejszy wyraz "litość".
  • Cykl "Ojczysty - dodaj do ulubionych" powstaje przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Co to znaczy "luta zima"?

- Luty uchodził za najmroźniejszy miesiąc w roku, stąd jego nazwa: luty to dawny przymiotnik o znaczeniu "srogi, mroźny, ostry" - wyjaśnia dziennikarka Martyna Matwiejuk. -  Kiedyś mówiło się nie tylko o lutej zimie i lutych mrozach, ale także o lutym zwierzu czy lutym rycerzu.

Pisał o tym Henryk Sienkiewicz. Od sceny w Tyńcu, w gospodzie Pod Lutym Turem zaczynają się "Krzyżacy", a gdy w "Ogniem i mieczem" Wołodyjowski żartuje, że zawiezie kniaziównę do Bohuna, ta odpowiada: "Nie czyńże tego, luty rycerzu, lepiej od razu mnie zetnij".

Luty... w sklepie z butami

"Idzie luty, podkuj buty" albo "Idzie luty - obuj dobre buty", albo: "Na luty wdziej dobre buty", albo: "Spyta cię luty, czy masz dobre buty" - to przysłowie ma kilka wersji, ale jedno znaczenie: przygotuj się, będzie ostra zima, mrozu i lodu nie zabraknie. - Ciepłe buty, w dawnych czasach były rzeczą naprawdę cenną. Chroniły przed odmrożeniami, a podkute buty, czyli podbite specjalnymi blaszkami, nie ślizgały się na oblodzonej drodze - dodaje autorka cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".

Co ciekawe, dawniej istniał rzeczownik "lutość" oznaczający "srogość", który zmienił i znaczenie, i formę - stąd dzisiejszy wyraz "litość".

Posłuchaj
01:25 CZWÓRKA Pierwsze slysze - luty ojczysty 06.02.2024.mp3 Słowo "luty" to nie tylko nazwa miesiąca (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

***

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk.

Ojczysty | nowy spot kampanii Ojczysty – dodaj do ulubionych | NCKultury

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. prasowe/kul/gs

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". O rolowaniu i traumach z dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 07:40
Nie mają liczby pojedynczej i sprawiają problem - w deklinacji i w noszeniu. Skąd w języku polskim wzięły się rajtuzy i dlaczego większość z nas nie chciała nosić rajtuzów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co oznacza "szyć komuś buty"?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 08:45
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem sprawdzamy, co oznacza "szyć komuś buty". 
rozwiń zwiń