Schissma. Kto i gdzie gra hard techno w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 13:40
Schissma to kolektyw organizujący imprezy z muzyką hard techno. Działa od dwóch lat i jak dotąd zaprosił do Polski takich artystów jak Don Woezik, 7Circle, Tham czy Luciid.
Imprezy kolektywu Schissma odbywają się już od dwóch lat.
Imprezy kolektywu Schissma odbywają się już od dwóch lat.Foto: mat. promocyjny/Schissma
  • Schissma to największy w Polsce kolektyw promujących hard techno.
  • W tym roku świętuje drugie urodziny. 
  • Jak wyglądają imprezy Schissmy i jaki obowiązuje na nich dress code?

Schissma - historia kolektywu

- Początek Schissmy zbiegł się w czasie z ostatnią imprezą 999 w Warszawie. Pomyśleliśmy wówczas że przestrzeń wokół tego gatunki muzyki nie do końca jest zagospodarowana i że moglibyśmy zrobić coś więcej. Zwłaszcza dla ludzi, którzy celebrują tę subkulturę - na imprezy przychodzą odpowiednio ubrani, umalowani i przygotowani - opowiada Vraxx. - Zakładając kolektyw nie przypuszczaliśmy, że to rozejdzie się tak szeroko. Działaliśmy organicznie, bez dalekosiężnych planów i bez oczekiwań. 

"TikTok techno - to nie my"

W tej chwili kolektyw ma na swoim koncie 20 imprez i szykuje się do obchodów drugich urodzin. Na Hard Techno Party with no Boundaries jak dotąd zgrali już m.in. Don Woezik, 7Circle, Tham czy Luciid, a sam cykl oprócz cyklicznych dat w Warszawie, odbywa się również w innych miastach naszego kraju.

- Wbrew temu, co sądzą niektórzy, Schissma nie promuje TikTok techno. Nie gramy remiksów znanych przebojów, nie gramy muzy spod znaku horsegiirL. Żeby się o tym przekonać, wystarczy przyjść na naszą imprezę - zaprasza Vraxx.

Hard techno stylizacje

Hard techno to odmiana muzyki elektronicznej, która w latach 80. narodziła się w postindustrialnej przestrzeni miasta Detroit. Szczególną popularnością cieszyło w Niemczech i w Wielkiej Brytanii, gdzie wraz z acid house oraz pochodnymi gatunkami było muzyką dominująca na rave’ach. Dziś znów gości w najważniejszych klubach w Europie i ma swoją społeczność. 

- Na nasze imprezy ludzie przychodzą nie tylko po to, żeby się bawić, ale też żeby pokazać swoją osobowość. Starannie się do tego przygotowują, co widać w stylizacjach - mówią goście Czwórki. - Zależało nam, że u nas czuli się bezpiecznie, żeby nikt nie patrzył na nich jak na „dziwoląg”. Wydaje mi się, że dajemy im dużo więcej swobody, a jednocześnie dbamy o ich bezpieczeństwo. 

Posłuchaj
18:06 Czwórka Pierwsze słyszę - schissma 27.03.2024.mp3 Schissma - co w programie 2. urodzin kolektywu? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- Oczywiście osoby, które nie chcą się przebierać, nie muszą tego robić. Jedyne, co sygnalizujemy, to to, żeby ubranie było utrzymane w ciemnej kolorystyce - dodaje Schellt. 

Vraxx i Schellt z kolektywu Schissma. Vraxx i Schellt z kolektywu Schissma.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Vraxx i Schellt (kolektyw Schissma)

Data emisji: 27.03.2023

Godzina emisji: 8.15

kul

Czytaj także

Miazmat Open Air - zagrają ci, których nie słyszysz zbyt często

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 12:13
Miazmat Open Air odbędzie się już w sobotę (20 maja). Na scenie zagrają The Advent, UFO95, Blank, B2W, Gummi, Matrix3K. Dziś organizatorzy imprezy nerwowo sprawdzają prognozy pogody, wszystko jednak wskazuje na to, że to plenerowe wydarzenie przetańczymy suchą stopą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa wilki Kaśki Paluch. Jeden kocha dźwięki Islandii, drugi acid techno

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 11:28
Kaśka Paluch to autorka dźwiękowej mapy Islandii. Artystka powraca z nowym projektem "Room 303", który zrodził się z miłości do Rolanda 303, ale i tu Islandia jest obecna. 
rozwiń zwiń