"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Od chapsnięcia do żartu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 06:40
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" odsłaniamy tajemnice języka polskiego. Sprawdzamy, co "psikus" ma wspólnego z psim "chapsnięciem". Jak się okazuje - całkiem sporo. 
Wredne, psie chapsnięcie dało początek słowu psikus
Wredne, psie chapsnięcie dało początek słowu "psikus"Foto: Shutterstock/ANNA TITOVA
  • W XVI w. pisano jeszcze rozdzielnie: psi kus. To wyrażenie nie oznaczało nic miłego. 
  • Dwa wieki później "psikus" złagodniał, stał się "psim figlem, psią sztuczką". 
  • Dzisiaj wyraz "psikus" to już jedynie "figiel, żart".


Eksperci od języka polskiego z Narodowego Centrum Kultury wyjaśniają: w XVI w. pisano jeszcze rozdzielnie: psi kus i odmieniano: psiego kusa, psiemu kusowi, o psim kusie, psie kusy, psich kusów. "Kus" to dawna postać (a także wariant gwarowy) rzeczownika "kęs". Przymiotnik "psi" niósł negatywne konotacje: słowem "psi" zastępowano takie określenia, jak "nędzny", "kiepski", "lichy", "podstępny", "podły", "wredny", "niegodny". Pięć wieków temu wyrażenie "psi kus", dosłownie "psi kęs", czyli "wredne, podłe ugryzienie, chapsnięcie", oznaczało "wymierzone przeciw komuś podstępne działanie".

Dwa wieki później było już jednowyrazowym zrostem "psikus" o nieco łagodniejszym znaczeniu: "psi figiel, psia sztuka", czyli "złośliwy, wredny żart".

Dzisiaj wyraz "psikus" to już jedynie "figiel, żart" (co prawda, czasem głupi lub przykry). Ale i na psy patrzymy już inaczej niż kilkaset lat temu, ba! inaczej nawet niż kilkadziesiąt lat temu – i to naprawdę bardzo pozytywna zmiana w naszym postrzeganiu świata i w jego językowym obrazie.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.


Posłuchaj
01:18 czwórka pierwsze słyszę 16.04.2024 ojczysty psikus.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Jak z psiego "chapsnięcia" powstał "psikus"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 6.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk.

Ojczysty | nowy spot kampanii Ojczysty – dodaj do ulubionych | NCKultury

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 6.30 zaprasza Martyna Matwiejuk.

mat. prasowe/kul/gs/kormp

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". O rolowaniu i traumach z dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 07:40
Nie mają liczby pojedynczej i sprawiają problem - w deklinacji i w noszeniu. Skąd w języku polskim wzięły się rajtuzy i dlaczego większość z nas nie chciała nosić rajtuzów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co oznacza "szyć komuś buty"?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 08:45
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem sprawdzamy, co oznacza "szyć komuś buty". 
rozwiń zwiń