Fast food coraz popularniejszy. Dlaczego go wybieramy?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 12:40
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez jedną z firm technologicznych, w pierwszym kwartale tego roku średnio o 5 procent wzrósł ruch w punktach typu fast food. - To może być oznaką, że po czasie pandemii branża gastronomiczna nieco się odbiła - mówi Marcin Wojtasik, antropolog, socjolog oraz restaurator. - To także pokazuje zmiany społeczne, które zachodzą zwłaszcza w większych miastach.
W porównaniu do zeszłego roku, lokale fast food w pierwszym kwartale zwiększyły sprzedaż.
W porównaniu do zeszłego roku, lokale fast food w pierwszym kwartale zwiększyły sprzedaż.Foto: shutterstock/DavideAngelini.
  • Punkty fast food są coraz popularniejsze - tak wynika z raportu przeprowadzonego przez Proxi.cloud i UCE Research. 
  • W pierwszym kwartale tego roku ruch na rynku lokali fast food był większy niż w ubiegłym o prawie 5 procent.
  • Polacy głównie wybierają pizzę, kanapki i dania z kurczaka. 
  • O wynikach raportu rozmawiamy z Marcinem Wojtasikiem, antropologiem, wykładowcą SWPS oraz restauratorem.

Rośnie ruch w lokalach z fast foodem. Widać to w raporcie dotyczącym naszych zachowań konsumenckich przeprowadzonych przez Proxi.cloud i UCE Research.


Lokale fast food i pizzerie odnotowują wzrost sprzedaży

Z opublikowanych danych wynika, że  w pierwszym kwartale tego roku ruch na rynku lokali fast food był większy niż w ubiegłym o  prawie 5 procent. Największą popularnością wśród Polaków cieszyły się pizzerie oraz lokale oferujące kanapki i dania z kurczaka.

- To, gdzie jadamy, czy jadamy w mieście, czy w domu jest bardzo wyraźnym wskaźnikiem jakiejś zmiany społecznej i wielu procesów społecznych, które zachodzą - mówi gość Czwórki. - Jest to zmiana długofalowa. To, że te rzeczy się zmieniają jest kwestią krótszych procesów typu pandemia. Teraz wyraźnie widać, że gastronomia się podnosi, obserwujemy, że te wskaźniki idą ciągle do góry.

Zobacz także:

Zmiany społeczne w dużych miastach

Rozmówca Kamila Jasieńskiego zauważa, że jest to nie tylko popandemiczne odbicie, ale zmiana społeczna, która jest widoczna głównie w dużych miastach.

- To świadczy o tym, że w niektórych kręgach ludzie nie gotują w domu. Że zmieniają się role, bo kobiety chodzą do pracy i częściej je się na mieście  - opowiada specjalista. - Najpopularniejsze dania, jakie wybieramy to w pierwszej kolejności pizza, kebab i fast food.


Fast food - może niezdrowy, ale pożywny 

Takie wyniki mogą zaskakiwać, zwłaszcza w kontekście coraz popularniejszej kuchni wegańskiej. Z czym więc związany jest wybór naszych rodaków?


Posłuchaj
18:31 CZWORKA/Pierwsze słyszę fast food 09.05.2024.mp3 Marcin Wojtasik, antropolog, socjolog, restaurator o wzroście popularności punktów typu fast food (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- To faceci głównie jedzą na mieście i stąd te kebaby, stąd to jedzenie dla prawdziwego chłopa jest najbardziej popularne. To jest jedzenie dla mężczyzny - tłumaczy Marcin Wojtasik. - Z genezy historycznej to jest jedzenie klasy robotniczej, które miało dawać siłę. Tak naprawdę to trwa od wieków, od starożytnego Rzymu. To jest jedzenie, które ma dawać siłę, które nie musi być zdrowe, tylko ma być ciężkie i pożywne.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Marcin Wojtasik (antropolog, restaurator i wykładowca Food Studies na SWP) 

Data emisji: 9.05.2024

Godzina emisji: 7.15

aw

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Pizzy. Jak ewoluował pszenny placek?  

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 18:00
Pizza jest jednym z najpopularniejszych przysmaków na świecie. Ten pszenny placek występuje w niezliczonej ilości odmian i smaków, a jego wielbiciele postanowili go uczcić. 9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. 
rozwiń zwiń