Międzynarodowy Dzień Pizzy. Jak ewoluował pszenny placek?  

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 18:00
Pizza jest jednym z najpopularniejszych przysmaków na świecie. Ten pszenny placek występuje w niezliczonej ilości odmian i smaków, a jego wielbiciele postanowili go uczcić. 9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. 
9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy
9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień PizzyFoto: shutterstock
  • Pizza jest popularna na całym świecie. Praktycznie na każdym kontynencie występuje w wielu odmianach i rodzajach. 
  • 9 lutego to dzień szczególny dla jej wielbicieli, wtedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. 
  • Świętujemy także w Czwórce, a o pizzy, jej odmianach i nowościach opowiada Wujek Paolo, czyli Paweł Nowakiewicz.  

Międzynarodowy Dzień Pizzy - kiedy jest obchodzony?

Pizza niejedno ma imię, wiedzą o tym ludzie na całym świecie. Ten pszenny placek z dodatkami znany jest w każdym zakątku naszego globu. Uwielbiany przez dzieci i dorosłych doczekał się wielu odmian. Występuje w wersji okrągłej, prostokątnej, na grubym lub na cienkim cieście, z sosem pomidorowym bianco lub bez sosu, z mięsem, z owocami morza, w wersji wege, z miksem różnych dodatków, a także na słodko. Wariacji i rodzajów pizzy jest wiele, a jej wielbiciele postanowili ją uczcić. 9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy, a naszym przewodnikiem po tym smakowitym świecie jest Wujek Paolo.

- Są różne pizze, które są bardzo smaczne. Mamy napolitanę - klasykę pizzy, jest pizza rzymska, amerykańska pizza Detroit i Chicago, a także odmiana naszej polskiej  - wymienia Wujek Paolo. - Szczerze mówiąc, każda dobrze zrobiona pizza zasługuje na duży szacunek, na uznanie i warto ją jeść. Trudno powiedzieć, że jest jedyna słuszna pizza na świecie. Absolutnie nie, bo każdy ma swoje gusta, swoje ulubione smaki i upodobania.


Polska pizza - jak ją ocenia Wujek Paolo?

Wujo z niejednego pieca pizzę jadł, zna się na niej świetnie i wie o niej dużo. Zapytaliśmy, jak ocenia naszą polską odmianę tego włoskiego przysmaku. - Powiem szczerze, że porównując ją do innych krajów, jest naprawdę bardzo, bardzo dobrze. Poziom wykonania i smak pizzy na przestrzeni lat rośnie. Dzięki mediom społecznościowym rośnie świadomość ludzi, którzy ją robią - mówi. - Polska pizza ma swoje smaki i potrafi być naprawdę bardzo dobra. Są naprawdę różne pizze, które są bardzo smaczne.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Casa di Paolo (@wujekpaolo)


Powszechnie wiadomo, że najlepsza pizza to ta włoska. Każde miasto i region ma swoją wersję. - Wydaje mi się, że każde miasto jest dumne ze swojej pizzy. Wiadomo, że w Neapolu króluje pizza neapolitańska, teraz już zaczynają się pojawiać różne jej warianty, np. pizza Canotto - to z takimi wielkimi jasnymi ramkami - tłumaczy gość Czwórki. - Jednak wydaje mi się, że najbardziej spopularyzowana pizza na świecie jest właśnie neapolitańska ze względu na tę aurę Neapolu i duszę tego miasta. No i generalnie pizza wywodzi się z Neapolu.

Zobacz także:

Ciasto do pizzy - czy je wałkować?

Wujek Paolo podkreśla, że obok doskonałej jakości dodatków do pizzy najważniejsze jest ciasto i sposób jej pieczenia.  

- Generalnie jeżeli chcielibyśmy uzyskać dobrą pizzę dzisiaj, to już powinniśmy zacząć robić ją wczoraj. Dobrze, żeby przynajmniej ten  jeden dzień ciasto sobie rosło. Inną kwestią jest, czy je potem wałkować. Ja tego nie robię, ale inni tak. To nie jest błąd, ale wychodzi inne ciasto. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać - zaznacza rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Kiedy mamy kuleczkę ciasta, to jest taki balonik gazowy. Jeżeli wyciśniemy całe to powietrze, to trochę szkoda. Fajnie, że ono ma to powietrze, które potem pod wpływem temperatury rozpręża się, rośnie i daje efekt tej lekkości i kruchości ciasta.


Posłuchaj
09:52 CZWORKA/Pierwsze słyszę - pizza 09.02.2024.mp3 W Międzynarodowym Dniu Pizzy rozmawiamy z Wujkiem Paolo (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Pinsa - rzymska krewniaczka pizzy  

Jak mówi gość Czwórki, od jakiegoś czasu coraz bardziej na popularności zyskuje pinsa. W odróżnieniu od pizzy - jest ona robiona z trzech rodzajów mąki: sojowej, ryżowej i pszennej. Ciasto na pinsę musi odczekać mniej więcej trzy dni, zanim trafi do pieca. - Pinsa, a właściwie pinsa romana, to rzymska kuzynka pizzy. Nie jest okrągła, ma wydłużone, bardziej prostokątne i bardzo napowietrzone ciasto - tłumaczy gość audycji. - Jest ono fajne, chrupiące na zewnątrz i w środku miękkie. Różni się nie tylko kształtem, ciasto robione jest na zakwasie lub na zaczynie. Inaczej wygląda proces rośnięcia, przeprowadzany specjalnie tylko po to, żeby uzyskać efekt nabąblowanego ciasta, pulchniutkiego w środku. Każdemu to polecam. Jest to bardzo smaczna alternatywa dla klasyki.

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Wujek Paolo, czyli Paweł Nowakiewicz (przeprowadza pizzowe rewolucje w pizzeriach)

Data emisji: 9.02.2024 

Godzina emisji: 9.15

aw/wmkor


Czytaj także

Smaki włoskich miast. Tam tradycja spotyka się z nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 12:45
Jeśli ktoś chciałby opisać Włochy, to pewnie musiałby stworzyć wielotomową publikację. Flavia Borawska-Bromska i Małgorzata Minta wybrały pięć włoskich miast: Wenecję, Bolonię, Rzym, Mediolan i Florencję. W książce "Ciao! Włoskie opowieści, miejsca i smaki" zdradziły ich kulinarne, i nie tylko, tajemnice. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emiliano Castagna: nie ma jednej kuchni włoskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 12:25
Emiliano Castagna, mediolańczyk znany pod pseudonimem "Mieszu, mieszu", rozsławia kuchnię włoską w Polsce. Podkreśla jednak, że jednej kuchni włoskiej nie ma. 
rozwiń zwiń