Polskie Radio
Section05
kuchnia włoska

Pękające garnki z Cypru. Polki zbadały starożytne naczynia kuchenne z Nea Pafos

Dr Edyta Marzec i Monika Miziołek z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz dr Kamila Nocoń z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego opisały ceramikę kuchenną, którą przed wiekami posługiwali się mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia Cypr odkrycia archeologiczne odkrycia i ciekawostki historia Europy Grecja Włochy starożytność starożytna Grecja starożytny Rzym kuchnia włoska kuchnia grecka

Matteo Brunetti i kuchnia w polsko-włoskim domu

- Kiedyś mówiłem, że jestem bardziej Włochem niż Polakiem. Dziś mówię, że czuję się w 100 procentach Włochem i w 100 procentach Polakiem - przyznaje Matteo Brunetti, finalista 6. odsłony Masterchefa, który 6 lat temu na stałe związał się z Polską, a w mediach społecznościowych dzieli się wybornymi przepisami na włoskie dania. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński kuchnia włoska Włochy Matteo Brunetti kuchnia gotowanie

Italianista: trudno, żebyśmy makaron al dente nazywali makaronem "na ząb"

- Italianizmy, zarówno te, które trafiły do polszczyzny w minionych wiekach i dekadach, jak i te, które trafiają współcześnie, kreują pewną niszę. To jest nisza silna i istotna, gdyż funkcjonuje dosyć mocno w konkretnych obszarach społeczeństwa. W przeszłości była to muzyka, sztuki piękne, sztuki kulinarne. W tej chwili to właśnie gastronomia wydaje się najbardziej dominującym obszarem oddziaływania - mówił w Dwójce Łukasz Jan Berezowski, współautor książki "Italiano vero. Leksyka włoska w polszczyźnie XXI wieku".
Zobacz więcej na temat:  Włochy KSIĄŻKA Jakub Kukla italianistyka KULTURA Dwójka język polski Uniwersytet Łódzki kuchnia włoska

Smaki włoskich miast. Tam tradycja spotyka się z nowoczesnością

Jeśli ktoś chciałby opisać Włochy, to pewnie musiałby stworzyć wielotomową publikację. Flavia Borawska-Bromska i Małgorzata Minta wybrały pięć włoskich miast: Wenecję, Bolonię, Rzym, Mediolan i Florencję. W książce "Ciao! Włoskie opowieści, miejsca i smaki" zdradziły ich kulinarne, i nie tylko, tajemnice. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Włochy Podróże z Czwórką turystyka Kamil Jasieński Rzym Wenecja jedzenie kuchnia włoska

Profesor Zbigniew Lew-Starowicz: spotkałem wielu zakochanych

Jak przezwyciężyć kryzys w związku? Czy Polacy są w związkach szczęśliwi? Jakie są rodzaje miłości i jaka jest różnica między miłością a przyjaźnią? Gościem audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość" był psychiatra i psychoterapeuta, ekspert z zakresu seksuologii profesor Zbigniew Lew-Starowicz.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Ciepielewska Łukasz Sobolewski psychologia miłość Włochy kuchnia włoska Trójka