"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Sumpt - z łaciny i kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 06:40
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Sprawdzamy, co znaczy "własnym sumptem" i czym sumpt w ogóle był. 
Jeśli robimy coś własnym sumptem to znaczy, że wydatki pokrywamy z własnej kieszeni
Jeśli robimy coś własnym sumptem to znaczy, że wydatki pokrywamy z własnej kieszeniFoto: Shutterstock/Hunter76
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzamy, czym był "sumpt". 
  • Dziś pozostało po nim już tylko wyrażenie "własnym sumptem". 
  • Kiedyś "sumpt" oznaczał "nakład pieniężny, koszt, wydatek". 
  • To słowo wywodzi się z łaciny. Było powszechnie używane jeszcze w XVIII wieku. 

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Martyna Matwiejuk wyjaśnia, skąd się wzięło wyrażenie "własnym sumptem" i czym w ogóle "sumpt" był. 

Własnym sumptem - na własny koszt

Do dzisiaj zachowało się już tylko wyrażenie "własnym sumptem", czyli "na własny koszt, własnymi środkami": można wydać książkę własnym sumptem albo własnym sumptem odbudować XIX-wieczny modrzewiowy dworek.


Do połowy ubiegłego wieku używano także innych połączeń, np. Z wielkim sumptem przygotowali wesele córki (tzn. włożyli wiele pieniędzy w przygotowanie wesela); Kształcił się stryjowskim sumptem (tzn. stryj łożył na jego wykształcenie); Nie pożałowała sumptu, by przywrócić świetność rodowej siedzibie (tzn. nie szczędziła kosztów).


Sumpt czyli wydatek

Rzeczownik "sumpt" oznaczał "nakład pieniężny, koszt, wydatek", pochodził bezpośrednio z łaciny (łacińskie sumptus "koszt, nakład, wydatek" ale także "marnotrawstwo, rozrzutność") i jeszcze w XVIII w. był tak powszechnie używany, że nie wymagał nawet słownikowej definicji.

Posłuchaj
01:09 czwórka pierwsze słyszę 21.05.2024 ojczysty własnym sumptem.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co znaczy "własnym sumptem"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 6.30 zaprasza Martyna Matwiejuk.

mat. pras./pj

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń