Polskie Radio
Section05
finanse osobiste

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich finansów z radiową Jedynką

Przestępcy mają różne sposoby, by wykraść nasze oszczędności. Czasami próbują nas "złowić", podszywając się pod instytucję i uzyskać dostęp do naszego konta. Innym razem obiecują krociowe zyski z inwestycji. Na antenie radiowej Jedynki w ramach akcji "Bezpieczne finanse", wspólnie z ekspertami, podpowiadaliśmy jak zadbać o bezpieczeństwo naszych finansów.
Zobacz więcej na temat:  bank bankowość przestępczość finanse finanse osobiste pieniądze oszustwa

Inflacja i wojna skłaniają do oszczędności, nawet bardziej niż pandemia. Są wyniki nowego badania

Do oszczędzania bardziej niż pandemia mobilizują Polaków rosnąca inflacja i wojna na Ukrainie. Prezentują to wynika z badania "Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków", 25 proc. respondentów mocniej dostrzega sens oszczędzania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja badania sytuacja finansowa COVID-19 finanse osobiste pieniądze społeczeństwo pandemia wojna na Ukrainie

TARCZA ANTYPUTINOWSKA "Polacy oszczędzą 3 miliardy złotych". Premier o wsparciu dla kredytobiorców

Czteromiesięczne wakacje kredytowe w tym i w przyszłym roku - to jedno z rozwiązań pakietu wsparcia dla kredytobiorców, którego założenia przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Szacunkowo dzięki temu rozwiązaniu Polacy oszczędzą około 3 miliardów złotych - mówił szef rządu. Pakiet stanowi rozszerzenie tzw. tarczy antyputinowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki finanse osobiste POLSKA kredyt społeczeństwo banki GOSPODARKA

PODATKI Korekta zeznania podatkowego PIT. Sprawdź, do kiedy można dokonać poprawek w deklaracji

Jeżeli zauważysz, że w zeznaniu podatkowym popełniłeś błąd - czy to pomyłkę w obliczeniach, czy też wpisałeś nieodpowiednie dane, możesz dokonać korekty PIT. To nic innego jak poprawa złożonej deklaracji podatkowej. Wiąże się to z ponownym wypełnieniem takiego samego formularza, jak do właściwej deklaracji PIT, z tym że należy zaznaczyć, iż jest to korekta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki pit deklaracja poprawki urząd skarbowy Podatki 2022 finanse osobiste

Eksperci: wysoka płaca minimalna nie oznacza zaburzeń w gospodarce, ale ma wpływ na wzrost inflacji

Badania pokazują, że nawet wysoka płaca minimalna nie zaburza procesów gospodarczych, nie prowadzi do spektakularnych bankructw firm itd. Oczywiście im wcześniej przedsiębiorcy znają jej wysokość tym bezpieczniej dla biznesu. Jednak szybki wzrost wynagrodzeń ma działanie proinflacyjne, więc przy obecnej rozkręcającej się spirali cenowo-płacowej należy do niego podchodzić ostrożnie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz Ernest Pytlarczyk – główny ekonomista i dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych w banku Pekao SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia finanse osobiste