Polskie Radio
Section05
finanse osobiste

PORADNIK Opłacalne oszczędzanie. Zobacz, gdzie lokować pieniądze, aby zarobić

Niezbyt atrakcyjne oprocentowanie lokat bankowych i wyższa inflacja powodują, że wiele osób zastanawia się dziś, gdzie lokować swoje pieniądze. Instrumentów nie brakuje, ale nie wszystkie pozwalają zarobić na tyle, by to się rzeczywiście opłacało. Analityk HRE Investments Bartosz Turek mówi portalowi PolskieRadio24.pl, że nasza decyzja powinna być zależna od dwóch kwestii: kwoty, którą chcemy zainwestować, a także poziomu ryzyka, który jest dla nas do zaakceptowania.
Zobacz więcej na temat:  oszczędzanie pieniądze finanse osobiste

PODATKI Pracodawca nie dał ci druku PIT? I tak musisz się rozliczyć z fiskusem

PIT-11 to dokument, który każdy pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi do końca lutego. Stanowi on podsumowanie roku podatkowego, na podstawie którego osoba zatrudniona rozlicza się z urzędem skarbowym. Zdarza się jednak, że pracodawca z różnych względów nie wywiązuje się ze swojego obowiązku, co nie zwalnia podatnika z konieczności rozliczenia do końca kwietnia dochodów za miniony rok.
Zobacz więcej na temat:  podatki pit Ministerstwo Finansów finanse osobiste

ENERGETYKA Rekompensaty za wzrost cen prądu zależne od zużycia energii. Jest projekt ustawy

Rekompensata za wzrost cen energii elektrycznej będzie uzależniona od jej zużycia w 2020 roku - wynika z opublikowanego projektu ustawy dot. rekompensat za prąd. Rekompensata ma wynieść od ok. 34 do 306 złotych. Zgodnie z zapowiedziami, wsparcie będzie przysługiwało gospodarstwom o niższych dochodach, w pierwszym progu podatkowym. Z rekompensaty skorzysta ponad 15 mln gospodarstw - szacują rządzący.
Zobacz więcej na temat:  prąd energetyka energia elektryczna Jacek Sasin finanse osobiste

Przekazanie 1 procenta podatku będzie "banalnie proste". Dowiedz się, jak to zrobić

Początek roku to czas rozliczeń z urzędem skarbowym. I choć zeznanie podatkowe podatkowe można złożyć już teraz, to na razie chyba nie ma się co z tym spieszyć, bo sama skarbówka rozliczeniami zajmie się dopiero w połowie lutego. Do tego czasu warto więc zastanowić się czy i jaką organizację pożytku publicznego chcielibyśmy wesprzeć.
Zobacz więcej na temat:  podatki pit finanse osobiste

Lepsza sytuacja finansowa polskich rodzin. Mniej pożyczek na Święta, większe wydatki

W tym roku Polacy planują przeznaczyć na Święta średnio 1722 zł - wynika z badania Barometr Providenta. Większość ankietowanych nie ma problemów ze sfinansowaniem zakupów. Większe wydatki przewidują mężczyźni, którzy zamierzają wydać niemal 2000 zł. Kobiety na ogół nie chcą przekroczyć 1500 zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Narodzenie finanse osobiste święta podsumowania