Morsowanie. "To dobry sposób, by wygrać zdrowie"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 14:06
Morsowanie to wchodzenie nago, albo prawie nago, do lodowatej wody. Sezon dla ludzi, którzy żyją tą pasją, trwa właściwie od początku października. 
Audio
  • Zalety morsowania - dlaczego warto zacząć? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

Morsowanie 663 Galus.jpg
Czwórka morsuje. Jak zacząć przygodę z zimową kąpielą?

Jarosław Komorowski morsuje od pięciu lat, regularnie od dwóch. Tomasz Sadkowski przygodę z tą pasją zaczął, namówiony przez znajomych, ale dziś sam jest zanagażowanym morsem. - Do decyzji, by zacząć to robić, trzeba dojrzeć - mówili goście Czwórki. I jak podkreślali, morsowanie może mieć zbawienne skutki dla naszego zdrowia, wzmacnia m.in. odporność organizmu. - To nie jest tak, że morsy nie chorują, ale zdarza się to znacznie rzadziej, poza tym łagodniej przechodzą infekcje.

ZOBACZ TAKŻE Chcesz zostać morsem? Sprawdź, jak to zrobić >>>

Większość z nas tylko na początku przygody z morsowaniem stosuje rękawiczki, czy czapki. Z czasem tych rzeczy robi się coraz mniej, a ostatecznie zbędna staje się nawet bielizna J. Komorowski, T. Sadkowski

Jak wygląda morsowanie? Wystarczy… wejść do lodowatej wody. - Warto skontaktować się z najbliższym klubem morsów, by ktoś, kto zajmuje się tym profesjonalnie, pomógł nam znaleźć odpowiednie miejsce i przeprowadził nas przez pierwsze kroki tego sportu - radzili eksperci. - Ważne też, by do wody wchodzić z kimś. To kwestia bezpieczeństwa, ważne, by ktoś nas asekurował. Zwłaszcza, jeśli lubimy morsować długo. 

Kto w Polsce morsuje i czy to popularna pasja? O czym trzeba pamiętać zanurzając się w lodowatej wodzie? Czy warto kupować drogi sprzęt do morsowania? I co dzieje się z ciałem, gdy zanurzamy je w lodowatej wodzie? O tym w nagraniue rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Maciej Wójcik

Goście: Jarosław Komorowski, Tomasz Sadkowski (Warszawski Klub Rogatego Morsa)

Data emisji: 25.11.2019

Godzina emisji: 8.15

kd