Beastie Boys - jak krążkiem "Paul's Boutique" zrobili rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:21
Przyszedł czas na Beastie Boys z krążkiem "Paul's Boutique". Przez całe ferie, codziennie od poniedziałku do czwartku, wraz z Norbertem Borzymem, poznajemy historie najciekawszych numerów i albumów, które zmieniły oblicze światowej muzyki. Czas 
Zespół Beastie Boys tworzyli Adam Yauch, Mike D (Mike Diamond) i Ad-Rock (Adam Horovitz). Na zdjęciu muzycy sfotografowaniu rok po wydaniu płyty Licensed to Ill
Zespół Beastie Boys tworzyli Adam Yauch, Mike D (Mike Diamond) i Ad-Rock (Adam Horovitz). Na zdjęciu muzycy sfotografowaniu rok po wydaniu płyty "Licensed to Ill"Foto: PAP/Photoshot/Andy Freeberg

Daft Punk 1200.jpg
"Homework" Daft Punk. Jak powstała płyta, która zmieniła francuski house

Beastie Boys to grupa tworząca muzykę hip-hop i spokrewnione rapcore. Powstała w 1981 w Nowym Jorku. Choć w swych początkach grupa grała hardcore punk, w 1983 zmieniła styl na hip-hop. W 1985 grupa zdobyła popularność, gdy odbyła trasę z Madonną promującą jej płytę "Like a Virgin". 

Posłuchaj
04:33 Czwórka/Pierwsze słyszę Beastie Boys 5.01.2021.mp3 Historia Beastie Boys i ich krążka "Paul's Boutique" (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

W 1989 roku ukazała się ich druga studyjna płyta "Paul's Boutique", która choć nie odniosła tak dużego komercyjnego sukcesu jak debiut "Licence To Ill", jak podkreślał dziennikarz muzyczny Czwórki Norbert Borzym, był to jeden z najważniejszych krążków w historii muzyki. - Komputery nie były pod koniec lat 80. rozpowszechnione w studiach nagraniowych. Korzystano z nich rzadko, ponieważ praca na nich trwała bardzo długo - tłumaczył w "Pierwsze słyszę". Twórcami krążka byli tymczasem członkowie kalifornijskiego duetu The Dust Brothers, E.Z. Mike and King Gizmo, którzy pracowali niemal wyłącznie na komputerach, czym wywoływali sensację w branży muzycznej. - Wówczas uważano to za szaleństwo, bo nie tworzono muzyki w ten sposób - podkreślał Bert. 

Beastie Boys chcieli, by ich druga płyta była bardziej dojrzała i jednocześnie mniej komercyjna od pierwszej. - Znaleźli się "na wygnaniu" w Los Angeles i to tam poznali The Dust Brothers - opowiadał Norbert Borzym. Jak wyliczał, prace nad "Paul's" trwały 16 miesięcy, a utwory budowano na samplowanym fragmencie, do którego dodawano kolejne elementy. - Było to czasochłonne, opierało się na zasadzie prób i błędów - mówił dziennikarz Czwórki. Na tym krążku wykorzystano m.in. sample Boba Marleya czy Pink Floyd, a także Michała Urbaniaka i Urszuli Dudziak - ostatecznie w sumie było to 105 nagrań. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Norbert "Bert" Borzym 

Data emisji: 05.01.2021

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

Kasia Lins z płytą "Moja wina". Ten krążek jest "bardziej" niż poprzednie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 15:22
Kasia Lins zapowiada nowy album "Moja wina", następcę świetnie przyjętego debiutu "Wiersz ostatni" z 2018 roku. Już teraz można posłuchać pierwszego singla "Rób tak dalej". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Rookles: płyta "Draw The Lina" dostała od nas trzy życia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 22:02
Zespół powstał w 2011 roku w podwarszawskim Otwocku. Ich pierwszy krążek "Open Space" kazał się w 2015 roku, a na początku lipca tego roku światło dzienne ujrzał kolejny album od The Rookles "Draw The Line".
rozwiń zwiń