Ferie w Czwórce. Massive Attack z "Blue Lines" - to prekursorzy trip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 08:05
Pierwsze pomysły na nagrania tej grupy powstały już w latach 80. ubiegłego stulecia. Jednak dopiero w 1990 nastąpił przełom, muzycy spotkali się w studiu i rok później powstał "Blue Lines", czyli album, który rozpoczął erę trip-hopu. 
Massive Attack na festiwalu BENICASSIM w Hiszpanii w 2017 roku
Massive Attack na festiwalu BENICASSIM w Hiszpanii w 2017 rokuFoto: Christian Bertrand/Shutterstock.com/domena publiczna

de la soul 1200 pap.jpg
De La Soul - rozpoczęli trzecią generację hip-hopu

"Blue Lines", czyli "Niebieskie linie", to debiutancki album brytyjskiej grupy Massive Attack, wydany ostatecznie w 1991 roku przez Virgin Records. Jest uznawany za pierwszy w historii album trip-hopowy. Wówczas powstał m.in. utwór "Safe From Harm", który otworzył potem album "Blue Lines", na którym gościnnie usłyszeć możemy Sharę Nelson. W kompozycji pojawiają się fragmenty nagrań innych twórców, a inspiracją do jego stworzenia był podobno film "Taksówkarz" z Robertem de Niro w roli głównej.

Posłuchaj
03:19 Czwórka/Pierwsze słyszę Massive Attack 11.1.2021.mp3 Norbert Borzym opowiada o krążku "Blue Lines" Massive Attack (Pierwsze słyszę/Czwórka) 
beastie boys pap 1200.jpg
Beastie Boys - jak krążkiem "Paul's Boutique" zrobili rewolucję

Prace nad "Blue Lines" trwały niemal nieprzerwanie ponad osiem miesięcy. - Krótkie pauzy muzycy zrobili sobie wyłącznie na oglądanie mistrzostw świata w piłce nożnej i święta Bożego Narodzenia - tłumaczył dziennikarz muzyczny Czwórki i DJ Norbert "Bert" Borzym. - Sesje nagraniowe odbywały się w domu zaprzyjaźnionej z zespołem wokalistki Neneh Cherry, ale jedno z nich powstało w legendarnym londyńskim studiu "Abbey Road" - wymieniał. - To tam nagrano m.in. orkiestrę, którą słyszymy w najbardziej znanym numerze grupy "Unfinished Sympathy".

W albumie pojawił się także m.in. jamajski wokalista Horace Andy, który zaśpiewał w kompozycji "One Love". - Utwór bazował na samplowanych, połamanych rytmach i rapowaniu. Był też brytyjską odpowiedzią na amerykański rap - tłumaczył Norbert Borzym i jak podkreślał, "Massive Attack udanie zaadaptowali jamajskie soundsystemowe brzmienie". - Styl zespołu charakteryzowało inne, niż amerykańskie, wykorzystanie wokali. Tu rap miesza się ze śpiewem, co dodatkowo dodaje ich utworom melodyki - mówił dziennikarz. 

Posłuchaj także:

Album "Blue Lines" uważany jest za pierwszą płytę trip-hopową w historii tego gatunku. Płyta dotarła do 13. miejsca na liście sprzedaży na Wyspach. W 2013 roku ukazała się zremasterowana wersja tego krążka.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Norbert "Bert" Borzym

Data emisji: 07.01.2021

Godz. emisji: 08.12

kd