O Grecie, o lodowcach, o smogu - trwa Przegląd Filmów Klimatycznych

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 10:15
W Glasgow trwa 26. konferencja klimatyczna ONZ - COP26. To bardzo ważne wydarzenie na arenie międzynarodowej. Jego przebieg możemy śledzić w mediach, a w wolnych chwili oglądać obrazy prezentowane na Przeglądzie Filmów Klimatycznych. Jest tam też miejsce, by zadać, nie zawsze wygodne, pytania.
Greta Thunberg
Greta ThunbergFoto: Shutterstock

Liukov Shutterstock filmowiec film kamera 1200.jpg
Etiuda&Anima. Festiwal talentów, szans i możliwości


- Przegląd Filmów Klimatycznych, który rozpoczął się już 2 listopada, to wydarzenie, które składa się z 14 wydarzeń - 9 pokazów filmowych, 4 dyskusji i 1 konkursu - mówi Marcin Dumieński, członek zarządu Fundacji Rozwoju Kinematografii. - Mamy filmy bardzo różnorodne. To nie tylko obrazy pokazujące problemy klimatu, one też zadają pytania otwarte, jak możemy sobie radzić z problemami i wyzwaniami ekologii, jak radzą sobie przeróżne państwa, jak działają aktywiści - dodaje.


Posłuchaj
07:15 czwórka pierwsze słyszę 04.11.2021.mp3 Co oglądać na Przeglądzie Filmów Klimatycznych? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Podczas przeglądu zaplanowane są sesje Q&A (pytania i odpowiedzi). - To panele towarzyszące przeglądowi, w których uczestnicy mogą wziąć aktywny udział. Wszyscy, którzy interesują się klimatem, dla których przyroda i ekologia nie są obojętne, mogą zadać pytania, posłuchać otwartych zagadnień związanych z tym, co nas otacza, co tworzy nasze miasta, nasz klimat - wyjaśnia gość Kamila Jasieńskiego.

Posłuchaj także:

4 listopada o 18.00 online odbędzie się pokaz filmu „Bikes vs cars”, który poprzedzi spotkanie ze szwedzkim dziennikarzem Fredrikiem Gerttenem. – Ten obraz porusza temat dość popularny, w jaki sposób samochody zagarniają znaczne części miast oraz młodych aktywistów, którzy używają rowerów jako narzędzia do zmiany rzeczywistości.

Uczestnicy Przeglądu mieli już okazję wysłuchać panelu wstępnego, rozpoczynającego wydarzenia, a dotyczącego wyzwań klimatycznych stojących przed nami dziś.

5 listopada odbędzie się duża debata pt. „Młodzież i klimat w Polsce”. Gość Czwórki zwraca szczególną uwagę na rolę młodych w walce o poprawę klimatu.

Wśród filmowych propozycji organizatorów Przeglądu znalazł się też film "I am Greta" ("Jestem Greta") opowiadający o młodej szwedzkiej aktywistce Grecie Thunberg. - To fascynująca historia - mówi gość Czwórki. - Zwracam też uwagę na obraz "Aletsh" opowiadający o tym, jak umierają lodowce w Alpach. Szacuje się, że pod koniec stulecia nie będzie po nich śladu – dodaje.

Jestem Greta/polski zwiastun/Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Przegląd jest inicjatywą Ambasady Brytyjskiej, organizowany wraz z ambasadami Szwecji, Szwajcarii, Włoch, Kanady i Niemiec. Wydarzenie odbywa się online, wszystkie filmy możemy oglądać bezpłatnie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Marcin Dumieński (członek zarządu Fundacji Rozwoju Kinematografii)

Data emisji: 04.11.2021

Godzina emisji: 07.15

pj

Czytaj także

Podlaskie kino na zdjęciach, których nie było

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 11:05
Dziewiętnastego sierpnia odbędzie się wernisaż wystawy "Wyśniona historia kina na Podlasiu", będzie to ekspozycja fotografii w technice mokrego kolodionu. Wszystko zaczęło się od poszukiwania informacji na temat kinematografii Podlasia z epoki dwudziestolecia międzywojennego. 
rozwiń zwiń